تازه های کتابدنیای کتاب

انتشار کتابی که می‌آموزد با پیروان سایر ادیان و مذاهب چگونه باید تعامل کرد

کتاب «تعامل فرق و مذاهب بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر محمدمهدی فیروزمهر در ۷۵ صفحه به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری فارس، کتاب «تعامل فرق و مذاهب بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر «محمدمهدی فیروزمهر» در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در ۷۵ صفحه منتشر شد.

پژوهشکده مذکور تلاش کرده تا با پژوهشگران فرهیخته و بهره‌گیری از آموزه‌های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی‌ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  

در میان مدخل‌های این فرهنگنامه، بعضی از موضوعات از ویژگی‌های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه‌های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

ساختار اثر

در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی و مفهوم شناسی، اهداف تعامل مذاهب و فرق اسلامی تبیین شده است که از جمله اهداف این تعامل می توان به حفظ و تداوم امت میانه و معیار برای دیگران، حراست از کیان اسلام، حفظ عظمت و قدرت امت اسلامی در برابر بیگانگان، زندگی مسالمت آمیز اشاره کرد.

نویسنده، در ادامه این اثر، توحید باوری، اطاعت و تبعیت از رسول خدا(ص)، قرآن و عترت، و اخوت دینی، محورهای تعامل مذاهب و فرق اسلام برشمرده شده است.

سپس، «موانع تعامل مذاهب و فرق اسلامی» را تبیین کرده است که از جمله این آداب می‌توان به جهل، هوای نفس، تعصبات قبیله‌ای، دشنام، انحصارگرایی، جدل‌های بی مورد، خشونت، تکفیر و دشمنان اشاره کرد.

«راهکار تعامل مذاهب و فرق اسلامی» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا تأکید بر مشترکات دینی و اعتقادی، جدال احسن، حرمت نهادن و تقیه و… توصیه شده است.

برشی از اثر

پیدایش و وجود فرق و مذاهب در درون امت اسلام امری بدیهی است؛ اما آیا این امکان وجود دارد که همه آنها را ادغام کرد؛ به گونه‌ای که همه اختلاف ها بر سر اصول و فروع برچیده شود و امت اسلام شاهد اختلاف‌های فرقه‌ای و مذهبی نباشد؟ هر چند در این جهت شعارهایی داده شده و عناوینی مانند «الاسلام بلا مذاهب» مطرح شده، در عمل فرق و مذاهب همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند؛ بنابراین به جای وحدت به معنای برداشتن و ادغام مذاهب که امری ناممکن به نظر می‌رسد، باید به تقریب و تعامل فرق و مذاهب اسلامی اندیشید و راهکارهای آن را پیدا کرد.

بدین جهت در این راستا، مهم ترین راهکارهای تعامل فرق و مذاهب اسلامی تبیین شده است که عبارتند از: تأکید بر مشترکات دینی و اعتقادی، جدال احسن، حضور در مراسم عبادی یکدیگر و مراودات اجتماعی، اظهار همدردی، حرمت نهادن، تقیه.

کارنامه مؤلف

محمدمهدی فیروزمهر، پژوهشگر و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است که دیگر آثار او می‌توان به «موانع رشد اخلاقی با نگاهی قرآنی»، «ازدواج و همسرداری انبیاء از منظر قرآن»و «تعامل با نیازمندان ( براساس آموزه های قرآن و اهل بیت ع )» اشاره کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه