درباره ما

خوشــــه انجمنی متشکل از کتاب‌فروشی‌های مستقل در سرتاسـر ایــــــران است. این فروشگاه‌ها هرکدام با شکل و شمایلی متفاوت و نام و نشانی منحصربه‌فرد، هم‌چون حلقه‌های ریزودرشت یک زنجیره، با هدف هم‌افزایــــی، توانمندســـازی و شبکه‌ســـازی هرچه بیشتر و با هویتی مشخص، در قالب یک انجمن فرهنگی و در زیر یک پرچم گرد هم آمده‌اند.

راه‌اندازی خوشه به سال 1389 باز می‌گردد. زمانی که تعدادی از فعالان عرصه توزیع و عرضه کتاب و محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دور هم جمع شدند تا بر پایه رهنمودهای رهبر انقلاب و آسیب‌شناسی فعالیت‌های فرهنگی در این حوزه، شبکه‌ای را شکل دهند برای شناسایی، توانمندسازی و شبکه‌سازی، از مراکز بالقوه و بالفعل عرضه و توزیع کتاب‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی. با تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره، انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «خوشه» شکل گرفت.
«خوشه» در ابتدا یک شبکه توزیع محصولات فرهنگی اعم از کتاب و لوازم‌التحریر تا سایر محصولات بود. بعدها با آسیب‌شناسی صورت گرفته حوزه فعالیت خود را به توزیع کتاب محدود کرد و عنوان «انجمن کتاب‌فروشان» جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را برای خود برگزید. این مراکز شامل فروشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی و برخی از تولیدکنندگان این محصولاتند که اهم ویژگی‌ها و شاخص‌های آنان عبارت است از: غیردولتی و مستقل، تمرکز و اولیت قراردادن توزیع کتاب‌های جبهۀ فرهنگی انقلاب، برخوردار از کفایت فکری و فرهنگی مطابق با شاخص‌های مندرج در مرامنامه و اساسنامه، متعهد به اصول و فعالیت شبکه ای و تشکیلاتی انجمن، سابقه فعالیت مرتبط و موثر در حوزه توزیع کتاب و محصولات جبهه فرهنگی انقلاب.

فعالیت‌های خوشه
شناسایی و ارتباط با مراکز فعال در زمینۀ کاری انجمن در سراسر کشور: یکی از سرفصل‌های مهم کاری «خوشه» شناسایی فروشگاه‌ها و مراکزی است که در کشور در راستای اهداف جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشغول فعالیت هستند.

انسجام بخشی و شبکه‌سازی مراکز از طریق برگزاری نشست سراسری: مراکز عضو انجمن، سالانه یک مرتبه در قالب نشست گرد هم جمع می‌شوند. این نشست‌ها موجب آشنایی نزدیک با محصولات و فعالیت‌های یکدیگر شده و هویت شبکه‌ای میان آنها را شکل می‌دهد. از دیگر کارکردهای این نشست‌های سراسری، به بحث گذاشتن مشکلات و مسائل مراکز و انتقال به به هیئت مدیره و ستاد انجمن است. برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعاتی مانند مهارت‌های بازاریابی و فروش، شیوه‌های تعامل با مشتری، شناخت ویژگی‌های محصول فرهنگی فاخر، بررسی راهکارهای خلاقانه‌ فروش کتاب و محصولات فرهنگی، مشکلات فروشگاه‌ها در فروش کتاب، چالش ها و مسائل تولید و توزیع در حوزه های مختف (کودکان، زنان و خانواده و…) از دیگر اهداف این نشست‌هاست. تا کنون 9 نشست سراسری برگزار شده است.

ایجاد شبکه ارتباطی مجازی: با ایجاد و حضور در شبکه‌های اجتماعی مجازی ارتباطات اعضا فعال‌تر و سریعتر شده واین امر منجر به اطلاع از فعالیت‌های یکدیگر، بحث در مورد چالش‌ها و پروژه‌های روز و انتقال تجربیات، آموزش‌های تخصصی و همچنین معرفی مراکز به مخاطبین و سایر نهاد‌ها و سازمان‌ها می‌گردد.

برنامه‌های هماهنگ سراسری: حرکت شبکه‌ای در اقدامات جمعی مشترک، از جمله اقداماتی است که در قالب توزیع هماهنگ محصولات گزینش شده توسط فروشگاه های انجمن صورت می گیرد و چند هزار عنوان از کتب مختلف متناسب با ایام به صورت هماهنگ توسط مراکز انجمن توزیع می‌گردد. حرکاتی منجر به ایجاد موج کتابخوانی (پویش‌ها و مسابقات کتابخوانی مانند روشنا و کتاب و زندگی و همچنین معرفی وتوزیع کتاب در نماز جمعه‌های سراسر کشور) می‌گردد.

بازدید‌های میدانی: از مهمترین اقداماتی که از ابتدای شکل گیری به صورت مستمر انجام می‌گردد، بازدید حضوری از وضعیت فروشگاه های کتاب و محصولات فرهنگی شهرهای مختلف کشور است.

آموزش‌های تخصصی و مشاوره: نشست‌های تخصصی برای مراکز تازه تأسیس و جدید به صورت دوره‌ای و در مناطق مختلف کشور در قالب آموزش‌های کارگاهی مورد نیاز مراکز برگزار می‌شود. اداره فروشگاه، حسابداری، مدیریت مالی ،مدیریت منابع انسانی ، مدیریت فروش، بازاریابی از موضوعات تخصصی این نشست‌ها هستند.