درباره ما

خوشــــه انجمنی متشکل از کتاب‌فروشی‌های مستقل در سرتاسـر ایــــــران است. این فروشگاه‌ها هرکدام با شکل و شمایلی متفاوت و نام و نشانی منحصربه‌فرد، هم‌چون حلقه‌های ریزودرشت یک زنجیره، با هدف هم‌افزایــــی، توانمندســـازی و شبکه‌ســـازی هرچه بیشتر و با هویتی مشخص، در قالب یک انجمن فرهنگی و در زیر یک پرچم گرد هم آمده‌اند.

راه‌اندازی خوشه به سال 1389 باز می‌گردد. زمانی که تعدادی از فعالان عرصه توزیع و عرضه کتاب و محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دور هم جمع شدند تا بر پایه رهنمودهای رهبر انقلاب و آسیب‌شناسی فعالیت‌های فرهنگی در این حوزه، شبکه‌ای را شکل دهند برای شناسایی، توانمندسازی و شبکه‌سازی، از مراکز بالقوه و بالفعل عرضه و توزیع کتاب‌های جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی. با تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره، انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «خوشه» شکل گرفت.
«خوشه» در ابتدا یک شبکه توزیع محصولات فرهنگی اعم از کتاب و لوازم‌التحریر تا سایر محصولات بود. بعدها با آسیب‌شناسی صورت گرفته حوزه فعالیت خود را به توزیع کتاب محدود کرد و عنوان «انجمن کتاب‌فروشان» جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را برای خود برگزید. این مراکز شامل فروشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی و برخی از تولیدکنندگان این محصولاتند که اهم ویژگی‌ها و شاخص‌های آنان عبارت است از: غیردولتی و مستقل، تمرکز و اولیت قراردادن توزیع کتاب‌های جبهۀ فرهنگی انقلاب، برخوردار از کفایت فکری و فرهنگی مطابق با شاخص‌های مندرج در مرامنامه و اساسنامه، متعهد به اصول و فعالیت شبکه ای و تشکیلاتی انجمن، سابقه فعالیت مرتبط و موثر در حوزه توزیع کتاب و محصولات جبهه فرهنگی انقلاب.

فعالیت‌های خوشه
شناسایی و ارتباط با مراکز فعال در زمینۀ کاری انجمن در سراسر کشور: یکی از سرفصل‌های مهم کاری «خوشه» شناسایی فروشگاه‌ها و مراکزی است که در کشور در راستای اهداف جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشغول فعالیت هستند.

انسجام بخشی و شبکه‌سازی مراکز از طریق برگزاری نشست سراسری: مراکز عضو انجمن، سالانه یک مرتبه در قالب نشست گرد هم جمع می‌شوند. این نشست‌ها موجب آشنایی نزدیک با محصولات و فعالیت‌های یکدیگر شده و هویت شبکه‌ای میان آنها را شکل می‌دهد. از دیگر کارکردهای این نشست‌های سراسری، به بحث گذاشتن مشکلات و مسائل مراکز و انتقال به به هیئت مدیره و ستاد انجمن است. برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعاتی مانند مهارت‌های بازاریابی و فروش، شیوه‌های تعامل با مشتری، شناخت ویژگی‌های محصول فرهنگی فاخر، بررسی راهکارهای خلاقانه‌ فروش کتاب و محصولات فرهنگی، مشکلات فروشگاه‌ها در فروش کتاب، چالش ها و مسائل تولید و توزیع در حوزه های مختف (کودکان، زنان و خانواده و…) از دیگر اهداف این نشست‌هاست. تا کنون 9 نشست سراسری برگزار شده است.

ایجاد شبکه ارتباطی مجازی: با ایجاد و حضور در شبکه‌های اجتماعی مجازی ارتباطات اعضا فعال‌تر و سریعتر شده واین امر منجر به اطلاع از فعالیت‌های یکدیگر، بحث در مورد چالش‌ها و پروژه‌های روز و انتقال تجربیات، آموزش‌های تخصصی و همچنین معرفی مراکز به مخاطبین و سایر نهاد‌ها و سازمان‌ها می‌گردد.

برنامه‌های هماهنگ سراسری: حرکت شبکه‌ای در اقدامات جمعی مشترک، از جمله اقداماتی است که در قالب توزیع هماهنگ محصولات گزینش شده توسط فروشگاه های انجمن صورت می گیرد و چند هزار عنوان از کتب مختلف متناسب با ایام به صورت هماهنگ توسط مراکز انجمن توزیع می‌گردد. حرکاتی منجر به ایجاد موج کتابخوانی (پویش‌ها و مسابقات کتابخوانی مانند روشنا و کتاب و زندگی و همچنین معرفی وتوزیع کتاب در نماز جمعه‌های سراسر کشور) می‌گردد.

بازدید‌های میدانی: از مهمترین اقداماتی که از ابتدای شکل گیری به صورت مستمر انجام می‌گردد، بازدید حضوری از وضعیت فروشگاه های کتاب و محصولات فرهنگی شهرهای مختلف کشور است.

آموزش‌های تخصصی و مشاوره: نشست‌های تخصصی برای مراکز تازه تأسیس و جدید به صورت دوره‌ای و در مناطق مختلف کشور در قالب آموزش‌های کارگاهی مورد نیاز مراکز برگزار می‌شود. اداره فروشگاه، حسابداری، مدیریت مالی ،مدیریت منابع انسانی ، مدیریت فروش، بازاریابی از موضوعات تخصصی این نشست‌ها هستند.

بیش از 80 کتابفروشی در سراسر کشور عضو انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «خوشه» هستند. برای دیدن هر یک از این کتابفروشی‌ها در هر یک از استان‌های کشور و اطلاع از لیست فروشگاه‌های هر استان، روی استان مربوطه کلیک کنید.