تازه های کتابدنیای کتاب

سردار آزادی: ۶۰۰۰ عنوان اثر در نمایشگاه کتاب دفاع مقدس عرضه می‌شود/ اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان یارانه

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج گفت: یازدهمین دوره نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس انقلاب اسلامی و مقاومت امسال بعد از 2 سال وقفه به دلیل کرونا به مدت 9 روز از 19 تا 27 آبان‌ در قم برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب مقدس انقلاب اسلامی و مقاومت صبح امروز سه‌شنبه ۱۷ آبان ماه با حضور سردار عبدالرضا آزادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، علی ناظری معاون نشر و ادبیات این سازمان و مدیر اجرایی نمایشگاه و حسین صفری معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خبرگزاری فارس برگزار شد.

با ظرفیت هنر می‌توان گنج دفاع مقدس را استخراج کرد

عبدالرضا آزادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه دفاع مقدس بدون شک یک قطعه نورانی و بی‌بدیل در تاریخ کشور و انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: ما در دفاع مقدس توانستیم خودباوری را تجربه کنیم، عظمت ایران را به رخ دنیا بکشیم و حماسه مردم در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی را به جهانیان معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه به تعبیر مقام معظم رهبری تاریخ دفاع مقدس یک گنج است و به میزانی که بتوانیم آن را استخراج کنیم می‌توانیم به دنیا معرفی کنیم تصریح کرد: یکی از عرصه‌هایی که می‌تواند این گنج را استخراج کند، ظرفیت هنر مانند ادبیات داستانی، سرود، نماهنگ، فیلم و … است که در این ۴ سال تا حدودی از این ظرفیت‌ها استفاده کرده‌ایم و قله‌های دفاع مقدس را به جامعه معرفی کردیم. هر تولیدی که از دفاع مقدس صورت می‌گیرد با استقبال مردم مواجه می‌شود. کتاب‌های دفاع مقدس پرمخاطب است و فیلم‌های خوب دفاع مقدس هم دیده می‌شود البته با مطلوب فاصله بسیاری داریم و هنوز نتوانستیم به طور کامل از دفاع مقدس استفاده کنیم.

مقام معظم رهبری بر ۶۰ عنوان کتاب دفاع مقدس تقریظ نوشتند

آزادی با اشاره به اینکه ریزه‌کاری‌های دفاع مقدس جز با زبان هنر معرفی نمی‌شود گفت: هنر می‌تواند قله‌های دفاع مقدس را زمینی کرده و به مردم معرفی کند. یکی از حامیان اصلی هنر دفاع مقدس مقام معظم رهبری هستند که خودشان کتاب‌های این حوزه را مطالعه می‌کنند و روی قریب ۶۰ عنوان کتاب مقدس تقریظ نوشته‌اند.

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج اضافه کرد: هنرمندان در حوزه نشر و ادبیات توانسته‌اند در حوزه دفاع مقدس درخشش خوبی داشته باشند اما یکی از چالش‌های اصلی ما در این حوزه، ترویج و تبلیغ آثار دفاع مقدس است که نمایشگاه ملی کتاب مقدس با همین هدف برگزار می‌شود.

برگزاری یازدهمین نمایشگاه دفاع مقدس در قم

وی گفت:‌ یازدهمین دوره نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس انقلاب اسلامی و مقاومت امسال بعد از دو سال وقفه به دلیل کرونا همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی و همچنین کنگره شهدای قم در مجتمع امام خمینی (ره) شهر مقدس قم برگزار خواهد شد.

آزادی با اشاره به اینکه تمام فعالیت‌های سپاه و بسیج در عرصه دفاع مقدس، تنها در برگزاری نمایشگاه کتاب بسنده نمی‌شود،‌گفت: راه‌اندازی بیش از ۳۵ ناشر کتاب دفاع مقدس و مقاومت در کشور یکی از برنامه‌های ما بوده است به طوری که امروز در همه استان‌ها، زیرمجموعه سازمان حفظ آثار یک ناشر داریم و سالانه ۳۰۰ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس انقلاب اسلامی و مقاومت تولید می‌کنیم. در بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز انتشارات ساقی و روایت را داریم و همچنین در خود سازمان نیز انتشارات فاتحان فعال است.

برگزاری ۳۸ کنگره شهدا در طول ۲۰ سال

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج اضافه کرد: برای پاسداشت و زنده نگه داشتن یاد شهدا برگزاری کنگره‌ها و یادواره‌های شهدا را در دستور کار داریم که در طول ۲۰ سال گذشته ۲۸ کنگره استانی و ۱۰ کنگره  اقشاری را برگزار کردیم که در همه این برنامه‌ها تولید کتاب یکی از برنامه‌های اصلی است.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه توجه و ترویج دفاع مقدس را در قالب برگزاری کاروان‌های راهیان نور دنبال می‌کنیم،‌گفت: قریب ۵۰ یادمان و زیارتگاه در مناطق عملیاتی دفاع مقدس داریم و کاروان‌ها در طول سال از این یادمان‌ها دیدن می‌کنند. البته به دلیل کرونا دو سال وقفه داشتیم اما از ابتدای امسال مجددا کاروان‌های راهیان نور فعال شده است.

نسبت آثار دفاع مقدس با کل آثار منتشر شده در سال گذشته ۱.۳ درصد بوده است

حسین صفری معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست اظهار داشت:‌ نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس همچون سال‌های گذشته با همکاری وزارت ارشاد و با محوریت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار می‌شود که الحمدلله علی‌رغم نقایص موجود دستاوردهای بسیار خوبی داشته است.

وی افزود: نسبت آثار منتشر شده دفاع مقدس با کل آثار منتشر شده در سال گذشته ۱.۳ درصد بوده است که نشان می‌دهد علیرغم تلاش‌های صورت گرفته کم است. آثار دفاع مقدس مشتری خود را دارد و کیفیت این کتاب‌ها در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی داشته است.

چاپ ۱۰۶۳ عنوان کتاب جدید دفاع مقدسی در سال ۱۴۰۰

صفری گفت: در سال ۱۴۰۰ در میان آثار ثبت شده ۱۰۶۳ عنوان کتاب دفاع مقدسی چاپ اول داشتیم و ۴۳۷ عنوان کتاب نیز به چاپ مجدد رفت در حوزه کودک و نوجوان نیز ۱۰ عنوان کتاب چاپ اول داشتیم که نسبت به نیاز این حوزه کم است و باید توجه بیشتر شود.

معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:‌تا شهریور ۱۴۰۱، ۴۹۵ عنوان کتاب چاپ اول، ۲۴۰ عنوان کتاب چاپ مجدد و ۲۳ عنوان کتاب چاپ اول در حوزه کودک و نوجوان برای آثار دفاع مقدسی داشته‌ایم که نشان می‌دهد نسبت به سال قبل رشد خوبی خواهیم داشت که این مهم با توجه به حوزه آثار دفاع مقدس و همچنین اختصاص کاغذ محقق شده است.

اختصاص ۲۰ درصد ظرفیت «گرنت» برای ترجمه آثار دفاع مقدسی

وی گفت: این آمار کتاب‌های ثبت شده در سامانه خانه کتاب و ادبیات است که البته متأسفانه برخی ناشران آثار خود را ثبت نمی‌کنند که این موضوع مشکلاتی را در پی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها این است که فرصت فروش را در طرح‌های وزارت ارشاد از دست می‌دهند؛ بنابراین از تمام ناشران خواستاریم کتاب‌های خود را به خصوص ناشران دفاع مقدس در سامانه خانه کتاب ثبت کنند.

صفری تصریح کرد: مخاطبان کتاب‌های دفاع مقدس و نشر پایداری در کشورهای مختلف جهان بسیار زیاد هستند و مردم جهان به دنبال آشنایی با جنگ ما، شناخت سرداران دفاع مقدس و همچنین شخصیت مقام معظم رهبری هستند در این حوزه نیازمند ترجمه آثار هستیم که دبیرخانه «گرنت» جمهوری اسلامی آمادگی دارد ۲۰ درصد ظرفیت خود را به ترجمه آثار دفاع مقدس اختصاص دهد.

اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان یارانه برای نمایشگاه کتاب دفاع مقدس

معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌در یازدهمین نمایشگاه کتاب دفاع مقدس ۵۰۰ میلیون تومان یارانه در قالب بن‌کارت توسط بانک عامل نمایشگاه که بانک صادرات است ارائه خواهد شد که به افراد حاضر در نمایشگاه به صورت ۲۰ درصد یارانه ارائه می‌شود. افراد دارای دیپلم و فوق‌دیپلم که در نمایشگاه حاضر شوند ۱۰۰ هزار تومان بن دریافت می‌کنند که ۲۰ درصد آن یارانه است و افراد فوق‌لیسانس و طلاب نیز ۲۰۰ هزار تومان بن دریافت می‌کنند که ۲۰ درصد آن یارانه است ناشران نیز می‌توانند حداقل تخفیف ۱۰ درصدی برای محصولات خود ارائه کنند.

وی افزود: یکی از برکات برگزاری این نمایشگاه تولد مجمع ناشران دفاع مقدس بود تا در حوزه‌های مختلف کار کنند و خواسته‌های خود را مطالبه کنند. این نمایشگاه دورهمی یکساله ناشران حوزه دفاع مقدس است.

فروش مجازی در نمایشگاه امسال نداریم

وی ادامه داد: سال ۶۸ آمار ثبت شده کتاب‌های دوران دفاع مقدس تنها ۲۰ عنوان کتاب بود که در سال ۱۴۰۰ به ۱۵۱۷ عنوان رسید و تا شهریور ۱۴۰۱ نیز ۷۷۰ عنوان کتاب چاپ اولی داریم.

صفری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس، در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای فروش مجازی کتاب در نمایشگاه امسال گفت:‌ امسال با توجه به بروزرسانی سامانه مجازی خانه کتاب موفق نشدیم فروش مجازی را برای نمایشگاه محقق کنیم.

نمایشگاه یازدهم در ۹ روز برگزار می‌شود

سردار علی ناظری مدیر اجرایی نمایشگاه در بخش پایانی این نشست اظهار داشت:‌نمایشگاه ما ملی است زیرا در اقصی‌نقاط کشور در این ۱۲ سال برگزار شده است. این نمایشگاه در اصفهان، مشهد، تهران، شیراز، تبریز، بندرعباس و کرمان برگزار شده است و امسال یازدهمین دوره آن در قم از پنج‌شنبه ۱۹ آبان ماه تا ۲۷ آبان ماه به مدت ۹ روز برگزار می‌شود که نمایشگاه در دو بازه زمانی  ۹ تا ۱۲ و ۱۴ تا ۲۱ پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.در این نمایشگاه با همکاری سپاه قم اسکان، تغذیه و غرفه به صورت رایگان در اختیار ناشران قرار می‌گیرد.

عرضه بیش از ۶ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه امسال

وی گفت:‌بیش از ۹۰ ناشر خصوصی و دولتی در نمایشگاه ثبت‌نام کردند بیش از ۶ هزار عنوان کتاب با موضوع دفاع‌ مقدس،‌ مقاومت و انقلاب اسلامی در قالب‌های داستان بلند، داستان کوتاه، زندگینامه و… ارائه خواهد شد که در مجموع بیش از ۱۱۵ غرفه در نمایشگاه برپا خواهد شد.

وی افزود: در مدت برگزاری نمایشگاه ۹ نشست تخصصی با حضور کارشناسان و دست‌اندرکاران حوزه نشر برگزار می‌شود و بناست حجت‌الاسلام آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و جبلی رئیس سازمان صدا و سیما از نمایشگاه بازدید کرده و در این نشست‌های تخصصی حضور پیدا کند.

رونمایی از ۲۰ عنوان کتاب جدید دفاع مقدسی در نمایشگاه

ناظری با بیان اینکه ۲۰ عنوان کتاب جدید در نمایشگاه رونمایی خواهد شد گفت:‌ مراسم افتتاحیه پنج‌شنبه ۱۹ آبان ماه در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) در جوار گلزار شهدای قم با حضور سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و جمعی از مسؤولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

مدیر اجرایی نمایشگاه اضافه کرد: غرفه کودک،‌عفاف و حجاب ، مهدویت، بصیرت‌افزایی، بازی‌های فکری و اسباب‌بازی‌های دفاع مقدسی، لوازم‌التحریر دفاع مقدسی،‌نمایشگاه عکس و تئاتر خیابانی به عنوان بخش‌های جنبی این نمایشگاه در نظر گرفته شده است. همچنین در بخش بین‌الملل نیز غرفه‌هایی برای کشورهای بحرین، یمن، سوریه، فلسطین، عراق و لبنان در نظر گرفته شده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری مطالبه ترجمه آثار دفاع مقدسی را داشتند گفت:‌ بیش از ۱۷۰عنوان کتاب دفاع مقدس به ۱۶ زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند که در مجموع ۴۸۵ کتاب دفاع مقدس به زبان‌های خارجی داریم همچنین بناست انتشارات استانی ما با همکاری وزارت ارشاد و سازمان فرهنگ و ارتباطات در نمایشگاه‌های کتاب کشورهای همسایه شرکت کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه