تازه های کتابدنیای کتاب

سه‌گانه «روایت زندگی» شامل خاطرات طلاب جهادگر منتشر شد

به همت و سفارش پژوهشکده باقرالعلوم (ع) یک مجموعه سه جلدی با رویکرد «روایت زندگی» در انتشارات سوره مهر به چاپ رسید.

سه‌گانه «روایت زندگی» شامل خاطرات طلاب جهادگر منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس، یکی از این کتاب‌ها روایتی از زلزله کرمانشاه در سال ۱۳۹۶ است که سوژه‌‌ای برای دست به قلم شدن حمید بابایی نویسنده جوان کشورمان شده است.

«رودخانه ماهی و نهنگ» و حضور دراماتیک جهادی طلاب

«رودخانه ماهی و نهنگ» کتابی مستند داستانی که حضور دراماتیک جهادی طلاب مدرسه علمیه حضرت بقیه الله الاعظم تهران در زلزله کرمانشاه را برای مخاطبان بازگو می کند. این کتاب با الهام از سبک مستندنگاری‌های خانم سوتلا الکمسویچ نگاشته شده است که ژانر «رمان جمعی» یا «رمان سند» نامیده می شود. در این سبک از روایت، مجموعه خاطرات، گفت وگوها، مشاهدات و اسنادی که نویسنده جمع‌آوری کرده در قالب یک خط سیر دراماتیک روایت می‌‌شود و واقعیت و خیال با هم می‌آمیزد. مولف سعی کرده به مولفه‌های داستان پایبند بماند و اسناد واقعی را در متن داستان و به مثابه جزیی بازسازی کند.

«سیاحت سیل» طلاب جهادی در حوادث

اما «سیاحت سیل» عنوان دیگری از حضور و گفت‌وگو با طلاب جهادی در حوادث است، اما این بار سیل‌های نوروز سال ۱۳۹۸ که چندین استان از جمله گلستان‌، مازندران، لرستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان و … را درگیر خود کرد، مهدی کردفیروزجایی را بر آن داشت تا این گفت‌‌وگوها و حضور را انعکاس دهد. بخش دیگر کتاب یک داستان بلند حاصل تخیلات نویسنده است که البته از مستندات واقعی الهام گرفته است. اپیزودهای این داستان و آن گفت‌وگوها به صورت یک در میان آمده و مجموعاً روایتی مستند، مخیل از تجربه حضور جهادی طلاب در مناطق سیل زده و آثار تبلیغی را عرضه می‌کند.

روایت «سخت شیرین» ۱۹ مادر 

با گذشت یک  سال سپری شدن دروس نظری دکترا نوبت غول امتحان جامع رسید. من باید با یک بچه حدودا دو ساله چندین درس نظری و نسبتاً سخت را شهریورماه در طی یک هفته پشت سر هم امتحان می‌دادم. این گوشه‌ای است از کتاب «سخت شیرین» که زندگی‌های پویای مادرانه امروز را به قلم مریم خادمی و عاطفه مرادی و با تنظیم نهایی زهرا کاردانی به تصویر می‌کشد. این کتاب روایت تلاقی نقش مادری با رشد فردی و کنشگری اجتماعی است. روایتی از فراز و نشیب های این تلاقی و روایتی از سختی‌‌ها و شیرینی‌های این راه. این کتاب در یک کلمه روایت «مقاومت» است. مقاومت مادران در برابر رنج‌‌ها، نگرانی‌ها، تنهایی‌‌ها، شکست‌ها و … .

نویسندگان این کتاب تجربیات ۱۹ مادر را در جلسات مصاحبه کندوکاو کردند و نقاط الهام‌بخش تجربیات آنان را از زبان خود مادران روایت کردند. زنانی که حالا نقششان بیش از گذشته پررنگ شده و حتی رهبری انقلاب اسلامی ایران با درکی افق گشا از نقش پیشرانی اجتماعی زنان  و دختران هم در تأسیس و هم در پیشبرد انقلاب، بازیگری و رشد اجتماعی در نسبت با خود، خانواده، جامعه زنان، عموم جامعه و حتی عرصه بین‌‌المللی پاس داشته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه