تازه های کتاب

شاهینِ برآفتاب منتشر شد

به گزارش خوشه به نقل از مهر، کتاب جدید گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس با نام «شاهینِ برآفتاب» منتشر شد. این کتاب سرگذشت و دربرگیرنده زندگینامه شهید غلامعلی پیچک از فرماندهان لشگر ۲۷ محمدرسول‌الله(ص) است.

بابایی در رابطه با روند نوشتن کتاب عنوان کرد: پیشنهاد نگارش این کتاب وقتی به من شد که درگیر کار روی یک کتاب مشابه دیگر درباره شهید حسن زمانی و همچنین پژوهش‌های جلد چهارم کارنامه عملیاتی لشگر ۲۷ بودم. این دو اثر وقتی برای نوشتن یا کار روی کتاب دیگری را نمی‌داد اما ارادتم به شهید پیچک و همچنین اصرار چندتن از رزمندگان قدیمی و درویش‌مسلک دوران جنگ باعث شد مشغول نوشتن این کتاب بشوم.

این پژوهشگر در ادامه گفت: در این کتاب هم مانند دیگر آثار گذشته، حسین بهزاد دوست و همکارم در مراحل پژوهش و نگارش کمکم کرد. پژوهش‌های انجام‌شده درباره این کتاب مربوط به بازه زمانی پیش از انقلاب، زمان انقلاب و سال‌های جنگ می‌شود. «شاهین برآفتاب» سیزدهمین عنوان از مجموعه سرگذشت‌نامه‌های سرداران شهید لشگر ۲۷ است که تحت عنوان «بیست و هفت در ۲۷» منتشر می‌شوند. مطالب این کتاب در ۲۱ فصل گردآوری شده‌اند. عناوین بیست و یک فصل این کتاب به ترتیب عبارت است از: نامه‌ای ناتمام، از تبار آذرآبادگان، دانشجوی انرژی اتمی، پاسداری از انقلاب، سفر به سیستان، چریک سبزچشم سپاه خردمند، پاوه مقاومت و معجزه!، بانه آزاد می‌شود، نجات خلق ترکمن، بار دیگر در بانه، بوئین سفلی نبرد با زبان روزه، فصل وصال، محور راست سرپل ذهاب، فرمانده عملیات غرب سپاه، عملیات بازی‌دراز-۲، بوسه بر دست امام، تغییر استراتژی جنگ، ترازبندی نبردهای جبهه غرب، حجی که نرفت زجری که کشید، من عاشق اعدام‌شدن هستم، شاهین بر آفتاب. پیش از این فصول، سخن ناشر و سخن مولف و پس از آن‌ها هم فهرست منابع و اسناد و تصاویر کتاب درج شده است.

بابایی در ادامه گفت: شهید پیچیک معلم بود و زمان جنگ، فرمانده عملیات غرب کشور بود. او در سال ۶۰ در عملیات مطلع‌الفجر به دلیل اصابت گلوله به سینه و گلویش به شهادت رسید. کتابی که درباره زندگی این شهید نوشتم، به همان شیوه مستندنگاری کتاب‌هایی است که درباره شهدایی چون متوسلیان یا همت نوشتم. این کتاب در حجم ۳۱۲ صفحه چاپ شده است.

کتاب «معشوق بی‌نشان» حاصل کار مشترک گلعلی بابایی و حسین بهزاد دیگر کتابی است که به تازگی توسط نشر ۲۷ منتشر شده است. شهید حسن زمانی از جمله فرماندهان لشگر ۲۷ بود که هنگام شهادت، فرمانده گردان خط‌شکن حمزه‌ سیدالشهدا(ع) لشگر مذکور بود. زمانی ۸ اسفند سال ۶۲ در عملیات خیبر در کانال ۳۰ متری محور طلائیه به شهادت رسید و جزو شهدای مفقودالاثر است که هنوز پیکرش پیدا نشده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه