معرفی کتاب

معرفی کتاب مبعث رسول اکرم (ص)

به مناسبت عید مبعث که یکی از اعیاد ما ، مسلمانان است ، تعدادی کتاب خوب مرتبط با شخصیت پیامبر رحمت (ص) معرفی می کنیم:

1-حنانه شو :

«حنانه‌ شو» داستان‌هایی از زبان اشیا درباره پیامبر (ص) نوشته رقیه بابایی است. بابایی در این اثر حوادث تاریخی زمان پیامبر، کرامات ایشان و رنجی که بر خانواده ایشان می‌رفته است را از زبان درخت و ماه و بت‌های کعبه و…. روایت کرده است.

قسمتی از کتاب :

«من در نزدیکی کعبه، بر فراز سکویی بلند نشستم. چند نفر از اهل شام که همیشه در اطراف مراقبم بودند، ماندند و دیگران، شترها و برده‌ها را به بیرون بردند. صفی طولانی در برابرم کشیده شد تا همه بهترین طعام و زیباترین زیورهایشان را بیاورند و پیشکش کنند. اما گلوی من چون سنگی بود که هیچ چیز از آن پایین نمی‌رفت. در میان جمعیت دنبال کسی می‌گشتم که شباهتی به آن کودک داشته باشد، تا بتوانم نشانی از او بگیرم. اما انگار او تک‌ستاره‌ای بود که تنها بر آسمان سیاه مکه ظاهر شده بود. کم‌کم خورشید، در پشت کوه مقابلم پنهان شد و ماه طلوع کرد. آن گاه زنان آوازه‌خوان و مردهای شعرخوان بر گِردمان جمع شدند و ساز و رقص و پایکوبی شروع شد. اما این فقط جسم من بود که در آن میان نشسته بود. روح زخم‌خوردهٔ من در همان سه منزلیِ مکه، با آن کودک همراه شده بود.

روزهای گرم و طاقت‌فرسا و شب‌های سرد و طولانی مکه، در انتظار دیدن دوبارهٔ آن کودک سپری شد؛ تا روزی که دوباره او را دست در دست همان مرد گندم‌گون در صحن کعبه دیدم؛ که آن مرد از او مانند درّی گران‌بها مراقبت می‌کرد و حتی لحظه‌ای از او غافل نمی‌شد. از این و آن شنیدم او یتیمی است از قریش، که نزد عمویش زندگی می‌کند و نامش محمد است. نامی خوش‌آهنگ که تا آن روز نه در شام و نه در حجاز مانندش را نشنیده بودم. هر روز قبل از آمدنش در سر نقشه‌ها می‌ریختم که چگونه نیزهٔ کینه‌ام را در جانش فرو کنم و دمی آرام گیرم.

اما او وقتی می‌آمد، گویی سِحری به همراه داشت که مرا خیره و مسحور به خود می‌کرد و زمانی به خودم می‌آمدم که او بازگشته بود. آن روزها، چون ابرهای آسمان زود گذشت. در چشم‌به‌هم‌زدنی او جوانی شد برومند، اما هنوز با همان هیبت و غرور؛ که هیچ‌گاه در مقابل بتی نمی‌نشست و تعظیمی نمی‌کرد. گویی فقط کعبهٔ سیاه را می‌دید و آسمان بالای آن را!»

 

 

2- مقام محمود :

کتاب حاضر شامل 9 گفتار از مجموعه مباحث استاد سید محمدمهدی میرباقری در برنامه تلویزیونی سمت خداست.
گفتار اول درباره مقام محمود نبی اکرم (ص) و شفاعت کلیه ایشان است که هر فیض و نعمتی، با شفاعت ایشان و از آن مقام بر تمام ماسوی جاری می شود. هر چند اصل این مقام در قیامت است، ولی مقامی ساری و جاری در تمام عالم است.
شفاعت ایشان دو جلوه دارد: جلوه اول، سیر در درجات توحید است و جلوه دوم آن، شفاعت از رنج ها و عذاب ها و شرک هاست.
در سایر گفتارها نیز شئون مختلف این شفاعت توضیح داده می شود.
در گفتار دوم و سوم، مقام نبی اکرم (ص) ذیل عنوان فضل و نعمت الهی توضیح داده می شود و بیان می شود که همه موجودات در سیر در وادی توحید، به این فضل محتاج اند و همچنین در قیامت، بندگان از این نعمت عظیم بازخواست می شوند.

گفتار چهارم، توصیف شئون نبی اکرم (ص) در روایات نبی اکرم (ص) و زمینه های قبل از تولد ایشان در این عالم است.
در گفتار پنجم، اوصاف نبی اکرم (ص) در آیه آخر سوره کهف برررسی می شود و این نکته تذکر داده می شود که اگر کسی ایشان را در جنبه بشری خلاصه کند، نمی تواند درجات توحید با ایشان را طی کند.
گفتار ششم به به فضائل و مقاماتی از نبی اکرم (ص) در زیارتنامه از راه دور ایشان می پردازد.
در گفتار هفتم توضیح داده می شود که تنها طریق معرفت خدای متعال، معرفت نبی اکرم (ص) و ائمه (ع) است و این معرفت، عالی ترین رزق خاص شیعیان است.
در گفتار هشتم، رابطه صلوات بر نبی اکرم (ص) با ورود به وادی ولایت و خشوع در مقابل مقامات ایشان و همچنین آثار صلوات بر نبی اکرم (ص) بیان می شود.
گفتار نهم شرح صلوات شعبانیه است و شئون نبی اکرم (ص) در این صلوات و شفاعت خاص ایشان در ماه شعبان را توضیح می دهد.

 

3-فروغ ابدیت : 

پیرامون زندگانی پیامبر اسلام(ص)، بزرگ ترین پیشوای بشر، کتاب ها و رساله های زیادی نوشته شده است ولی بیشتر این کتاب ها، یکی از دو اشکال را دارد: یا کتاب به صورت وقایع نگاری و بیان متون حوادث تاریخی است، بدون این که در آن ها تجزیه و تحلیل و داوری صحیح و بررسی انجام بگیرد، حتی گروهی از بیان علل و انگیزه ی رویدادهای اسلامی و نتایج و ثمرات آن ها نیز پرهیز نموده اند. و یا این که یک سلسله حدسیات بی اساس و اجتهادهای بی دلیل، به عنوان قضاوت بررسی و قضاوت با بیان حوادث آمیخته گردیده، و به نام کتاب تحقیقی، تاریخی در اختیار علاقه مندان تاریخ اسلام گذارده شده است. اما کتاب «فروغ ابدیت»؛ تاریخی است روشن و گویا از زندگی پیامبر بزرگ اسلام(ص)، که به اتکاء بزرگ ترین مدارک تاریخی اسلام تهیه شده و با قلمی کاملاً روان و شیوا نگارش یافته است. یکی از مزایای مهم این کتاب این است که؛درآن تنها به ذکر حوادث تاریخی قناعت نشده؛ بلکه سعی شده تجزیه و تحلیل لازم، درباره ی علل حوادث گوناگون و نتایج آن ها، آن چنان که شیوه ی یک نویسنده ی محقق است به عمل آید، تا هدف نهایی که همان آموزنده بودن تاریخ است، به طور کامل بیان گردد. امتیاز مهم دیگر این کتاب این است که؛ با مدرک تاریخی شیعه، کاملاً منطبق است و از افسانه ها و خرافاتی که دست های آلوده به تاریخ زندگی پیشوایان بزرگ اسلام آمیخته است، خالی می باشد. مطالعه ی دقیق این کتاب به عموم مسلمانان روشنفکر مخصوصاً «جوانان عزیز» توصیه می گردد و امید است جوانان پرشور و باایمان بتوانند با الهام از زندگی پر افتخار پیامبر(ص)، طرح یک زندگی نوین و پر افتخار را برای خود بریزند. کتاب فروغ ابدیت، در موارد اختلاف میان تاریخ نویسان اهل تسنن و شیعه، عقیده ی نویسندگان شیعه را با مدارک و شواهد تاریخی، روشن و مبرهن ساخته و هر نوع شبهه و اشکال را در حقانیت نظر به شیعه برطرف ساخته است. این کتاب قبلاً در مجله ی علمی «درس هایی از مکتب اسلام» به صورت سلسله مقالات، چاپ شده است، ولی به درخواست گروهی از خوانندگان، پس از تجدیدنظر کامل، به صورت کتابی نفیس و قابل اعتماد در اختیار علاقه مندان تاریخ اسلام قرار گرفته است، مندرجات کتاب حاضر در دو جلد شامل شصت و پنج فصل می باشد.
این کتاب با بیانی روشن ومنابعی معتبر ،به توضیح و شرح وقایع و حوادث مهمی از تاریخ زندگانی پیامبر که امور زندگی بیش تری دارد، پرداخته است.
از ویژگی های برجسته این نوشتار ارزشمند، انطباق کامل آن با مدارک واسناد شیعه است. در این کتاب، اوضاع و احوال عرب های پیش از اسلام و شبه جزیزه عربستان، نیاکان پیامبر ،میلاد ،جوانی، بعثت و حوادث سال اول تا یازدهم هجرت پیامبر ،همراه با تحلیل و توضیح آمده است.

 

 

4- پیامبر و قصه هایش :

کتاب پیامبر و قصه هایش مجموعه ای است که حکایاتی از زندگانی رسول خدا (ص) را در برمی‌گیرد و به قلم حجت الاسلام حیدری ابهری بازنویسی شده است.

این مجموعه چند ویژگی مهم دارد:

1-در کنار هرحکایت بخشی به نام بیشتر بخوان ،بهتر بدان وجود دارد که مطالب خواندنی و جالبی در آن آمده است.

2-در بازنویسی حکایات،نویسنده بیشتر تلاش کرده که جنبه های اخلاقی و تربیتی آن ها را به خواننده نشان دهد.

3-نویسنده حکایات این مجموعه را از کتاب حکایت نامه موضوعی پیامبر گزینش کرده است که جامع ترین مجموعه مربوط به حکایات زندگی رسول خدا است.

4-سند تاریخی هر حکایت در کنار آن نوشته شده است.

 

5- مجموعه 13 جلدی “پیامبر” از به نشر :

هر جلد این مجموعه شامل سه قصه می باشد و  در این مجموعه که کار تصویرسازی آن به صورت گروهی انجام شده، تلاش شده است تا زوایای عادی زندگی اهل بیت (ع) به تصویر کشیده شود.

این مجموعه مناسب کودک و نوجوان می باشد.

این اثر در جلدهای «پیش‌ از تولد»، «کودکی»، «نوجوانی»، «جوانی»، «بزرگسالی»، «میانسالی 1»، «میانسالی 2»، «کلان‌سالی 1» و «کلان‌سالی 2» منتشر شده است.

قصه زندگی پیامبر اسلام (ص) با نزول آیه قرآن شکل می‌گیرد؛ با هر آیه در طول سال‌های وحی، قرآن به حالات، شخصیت و حوادثی که بر پیامبر اسلام (ص) می‌گذشته، اشاره‌های ضمنی یا مستقیم دارد که این، خود، سرنخ‌هایی برای یافتن وقایع طول زندگی حضرت پیامبر اسلام (ص) و روش او به دست می‌دهد؛ مجموعه «پیامبر» تلاشی در همین جهت و البته بر محور و خط قرآن است.

این مجموعه تاکنون توانسته است جوایز مختلفی را کسب کند. برگزیده دومین جشنواره کتاب سال «سبک زندگی» حوزه کودک و نوجوان، برنده لوح زرین و دیپلم افتخار از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برنده جشنواره قصه‌های قرآنی در بخش رمان، برگزیده کتاب سال شهید غنی‌پور، تقدیر شده در سومین دوره جشنواره خاتم و برنده بهترین کتاب در جشنواره کتاب سال مجله سلام بچه‌ها از جمله جوایزی است که مجموعه پیامبر موفق به دریافت آن شده است.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه