دنیای کتاب

پر‌ فروش‌های تابستانه کتاب ۹۸

به گزارش خوشه و به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یازدهمین دوره طرح «توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها» با عنوان (تابستانه کتاب۹۸) با شعار «کتاب، همنشین دلنشین» از ۲۵ تیرماه تا ۳ مردادماه  به مدت ۱۰ روز در کتابفروشی‌های عضو طرح در استان‌ها و در  شهر تهران از ۲۷ تیرماه تا ۳ مردادماه به مدت هشت روز برگزار و در این دوره کتاب‌های تالیفی با تخفیف ۲۵ درصد و کتاب‌های ترجمه با تخفیف ۱۵ درصد عرضه شد.

در تابستانه کتاب امسال داستان خارجی با 33050 نسخه، دین با 29489 نسخه، داستان ایرانی با 27822 نسخه، روانشناسی با 18936 نسخه، ادبیات خارجی (شعر، طنز، نمایشنامه، مقاله …) با 18134 نسخه و شعر فارسی با 16462 نسخه در صدر آمار موضوعی پرفروش‌ترین کتاب‌های عمومی قرار دارند.

پرفروش‌ترین کتاب‌ها:
در میان 10 اثر پرفروش ادبی کتاب‌های «نخل و نارنج»، اثر وحید یامین‌پور، «شرح جامع مثنوی»، اثر کریم زمانی، «اکنون»، اثر فاضل نظری و «مثل خون در رگ‌های من» نامه های احمد شاملو به همسرش، آثاری هستند که برای نخستین بار در لیست 10 اثر برتر طرح‌های فصلی خانه کتاب قرار گرفته‌اند. در ادامه فهرست ده کتاب پرفروش این حوزه را می بینیم.

پرفروش‌ترین کتاب‌ها
رتبه نام کتاب نام نویسنده ناشر تعداد فروش
1 چشم‌هایش بزرگ علوی نگاه 861
2 سمفونی مردگان عباس معروفی ققنوس 841
3 نخل و نارنج وحید یامین‌پور کتاب جمکران 750
4 جای خالی سلوچ محمود دولت‌آبادی چشمه 621
5 شرح جامع مثنوی معنوی کریم زمانی اطلاعات 548
6 اکنون فاضل نظری سوره مهر 473
7 مثل خون در رگ‌های من احمد شاملو چشمه 468
8 یک عاشقانه آرام نادر ابراهیمی روزبهان 464
9 قهوه سرد آقای نویسنده روزبه معین نیماژ 410
10 چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم زویا پیرزاد مرکز 385

نویسندگان برتر:
درمیان نویسندگان محمود دولت‌آبادی، فاضل نظری، نادر ابراهیمی و هوشنگ مرادی کرمانی تعداد عنوان بیشتری نسبت به سایر نویسندگان دارند؛ اما پرفروش‌ترین نویسندگان طرح به شرح زیر است.

نویسندگان پرفروش
رتبه نام نویسنده تعداد کتاب تعداد فروش
1 محمود دولت‌آبادی 7 1448
2 عباس معروفی 2 1221
3 فاضل نظری 6 1210
4 نادر ابراهیمی 4 1085
5 بزرگ علوی 1 861

ناشران برتر:
نشر چشمه و انتشارات سوره مهر به ترتیب با 13 اثر و 7 اثر در صدر ناشران برتر به لحاظ فروش تعداد عنوان قرار دارند.

وضعیت کتاب‌های شعر:
در میان کتاب‌های شعر تنها کتاب‌های هوشنگ ابتهاج، فاضل نظری، رباعیات عین‌القضات همدانی و گزیده شاهنامه دیده می‌شود. البته کتاب‌هایی مانند شرح جامع مثنوی و شرح دیوان شمس تبریزی نیز وجود دارد. با این حال می‌توان گفت که فاضل نظری با داشتن 6 کتاب پرفروش در فهرست 100 کتاب برتر به تنهایی جور شاعران را به دوش کشیده است.

کتاب‌های تازه وارد به لیست پرفروش‌ها:
بسیاری از کتاب‌هایی که در لیست پرفروش‌ها قرار دارد، پیش از این در لیست‌های طرح‌های گذشته قرار داشتند از این رو به چند کتاب مهم می‌پردازیم که به تازگی وارد لیست پرفروش‌ها شده‌اند.

 «نخل و نارنج»
کتاب «نخل و نارنج» روایت جغرافیای ذهنی یک فقیه دردمند است که اندیشه بنیان حکومت اسلامی به دست فقیه را داشت و در این جغرافیا، اقلیم ایران و عراق و آنچه در تاریخ بر سر این سرزمین‌ها آمد ذهن او را به خود درگیر کرد و در رویکردش تأثیر گذاشت. وحید یامین‌پور، نویسنده این اثر، داستان را از لایه‌های زندگی روزمره شیخ مرتضی انصاری و خانواده‌اش به لایه‌های اجتماعی و کلان جامعه ایران و عراق کشانده و نشان می‌دهد که چگونه طلبه‌ای ساده ارکان سیاست را به چالش می‌کشد و می‌تواند پیش‌لرزه‌های یک زلزله عظیم را باعث شود. این کتاب از زمان انتشار مورد توجه علاقه‌مندان این چهره سیاسی قرار گرفت.

«اکنون»
«اکنون» به عنوان ششمین دفتر شعری فاضل نظری، شامل ۴۰ غزل با مضامین عاشقانه و عارفانه است که در آستانه ۴۰ سالگی شاعر آن منتشر شده است و حال و هوایی شبیه به اشعار مجموعه‌های قبلی این شاعر با نام‌های «گریه‌های امپراطور» و «ضد» دارد. این کتاب از روز انتشار با استقبال بی‌نظیر علاقه‌مندان این شاعر قرار گرفت و با اینکه شمارگان 2000 نسخه‌ای داشت در کمتر از یک سال توانست تعداد چاپ‌های خود را دو رقمی کند.

«مثل خون در رگ‌های من»
«مثل خون در رگ‌های من» نامه‌‌های عاشقانه‌ احمد شاملو به آیدا سرکیسیان است. این کتاب شامل 20 نامه‌ احمد شاملو به همسرش آیداست که در دهه 40 و 50 خطاب به او نوشته است. آیدا سرکیسیان، همسر احمد شاملو بعد از گذشت 15 سال از مرگ این شاعر جریان‌ساز، اجازه‌ انتشار این نامه‌ها را داد.

«دعبل و زلفا»
رمان «دعبل و زلفا» اثر دیگری از مظفر سالاری، نویسنده رمان پرفروش «رؤیای نیمه شب» است که به چاپ شصت و هفتم رسیده است و انتظار می‌رود «دعبل و زلفا» نیز این موفقیت را تکرار کند. این اثر روایتی عاشقانه از آشنایی و زندگی پر فراز و نشیب دعبل خزاعی، شاعر اهل بیت(ع) و همسر سازش ناپذیرش زلفاست؛ در این کتاب، مقاطعی از زندگی دعبل در زمان امام موسی کاظم (ع) و امام رضا (ع) به صورت داستانی کنکاش شده است؛ عشق میان او و زلفا بستری جذاب برای ماجراهای فراوان این رمان است که تلاش دارد بر اساس داده های تاریخی به بازسازی و بازآفرینی ماجراها و حوادث بپردازد.

«ادواردو»
رمان «ادواردو»، زندگی متفاوت یکی از ثروتمندترین مردان جهان، به نام ادواردو آنیلی است که به قلم بهزاد دانشگر، نوشته شده است. داستان این رمان در قلب اروپا رخ می‌دهد، در کاخ سناتور آنیلی، صاحب کارخانه فیات. داستان از آخر زندگی ادواردو شروع می‌شود و سه خط داستانی به هم بافته، در هم می‌تنند و هر چین و شکن این بافته، فصلی از رمان است و داستان را پیش می‌برد.

​«پری دخت»
«پری دخت» با زیرعنوان «مراسلات پاریس طهران» شامل نامه‌هایی است که به زبان و نثر قاجار نوشته شده‌اند و داستان‌های عاشقانه‌ای دارند. در این کتاب نامه‌هایی بین شخصی به نام سیدمحمود که در فرانسه درس طبابت می‌خواند و پری‌دخت که در تهران است رد و بدل می‌شود. در میان ۴۰ نامه خرده قصه‌هایی روایت می‌شود که قطعا برای خوانندگان جالب خواهد بود.

«خون خورده»
«خون خورده»، چهارمین رمان مهدی یزدانی­‌خُرّم و جدیدترین آن است. قصه­‌ پنج برادر که در سال­‌های دهه‌ شصت ایران می‌گذرد. از تهران تا اصفهان، از بیروت تا آبادان و از مشهد تا کلیسایی کوچک در محله­‌ نارمک که دو روح روی صلیبِ لق­‌شده‌اش نشسته­‌اند. قصه­‌ برادرانِ «سوخته». برادرانی که گم شده­‌اند…» رمان در یک پروسه‌ زمانی بین سال 1360 تا 1367 در زمان گذشته و بخشی از آن در یکی دو سال اخیر رخ می‌دهد.

«راهنمای مردن با گیاهان دارویی»
نخستین رمان عطیه عطارزاده یک کار تجربی و نو است. «راهنمای مُردن با گیاهانِ دارویی» هم داستانی خاص دارد و هم ساختاری قابل‏ تامل. رمان روایتی ا‌ست از یک دختر جوان که چشمانش نمی‌بینند و در خانه‌ای همراه مادرش در کار خشک‌ کردن، ترکیب و آماده‌سازی گیاهان دارویی برای فروش در بازار است. او در تاریکی چشمانش توانسته با استفاده از قوای دیگر به درک جذاب اشیا و ابزاری برسد که با آن‌ها کار می‌کند. همه‏ چیز برایش در ساختار و وجوه گوناگون این گیاهان و البته رابطه با مادرش خلاصه شده، تا این‌که روزی برای یک مراسم خانوادگی از خانه پا بیرون می‌گذارد و باز که می‌گردد خیلی چیزها درونش عوض شده است. عطیه عطارزاده با استفاده از موقعیت خاص شخصیتش و فضای گوتیکی که برای او طراحی کرده، به لایه‌های پرآشوب ذهنی نزدیک می‌‏شود که میل به خشونت و عشق در آن توأمان وجود دارد. این کتاب پیش از جایزه بوشهر در جایزه ادبی «هفت اقلیم» برگزیده شده بود و در جوایزه متعددی مانند «احمد محمود» کاندید شده است.

«قاشق چایخوری»
«قاشق چایخوری» جدیدترین اثر هوشنگ مرادی‌کرمانی است که در سی و دومین نمایشگاه بین‌‌‌المللی کتاب تهران عرضه شد. این کتاب دربردارنده ۱۵ داستان کوتاه است و به غیر از چهار داستان که پیش‌تر در نشریه «داستان» منتشر شده بودند همه داستان‌ها جدید هستند. داستان‌های این کتاب کاملا جدی است و فضای طنز ندارد و رگه‌هایی از عشق هم در آن‌ها دیده می‌شود. داستان‌ها در زمان حال و فضای شهری اتفاق می‌افتد و حالت اجتماعی دارند.

«راز رخشید برملا شد»
کتاب داستانی «راز رخشید بر ملا شد» نوشته علی سلطانی، در نمایشگاه کتاب تهران با استقبال خوب مخاطبان همراه شد. نویسنده این کتاب، زنده و آشنا بودن شخصیت‌ها برای مخاطبان را، دلیل این استقبال معرفی می‌کرده است. او تاکید می‌کند خواننده کتابش در روند داستان، می‌خندد، دلهره می‌گیرد، بغض می‌کند، غمگین می‌شود و در نهایت اشک می‌ریزد. این کتاب از اردیبهشت‌ماه امسال تا به امروز به چاپ نوزدهم رسیده است.

«هم‌نوایی شبانهٔ ارکستر چوب‌ها» 
«هم‌نوایی شبانهٔ ارکستر چوب‌ها» رمانی از رضا قاسمی است. این رمان نخستین بار توسط نشر کتاب در سال ۱۹۹۶ در آمریکا منتشر شد و بعدها در ایران اجازه انتشار یافت و برنده بهترین رمان اول سال ۱۳۸۰ جایزه هوشنگ گلشیری و بهترین رمان سال ۱۳۸۰ منتقدین مطبوعات شد. رمان در عین بررسى روابط ایرانیان مهاجر در فرانسه به ویژه ایرانیان ساکن این طبقه، عوالم روحى و روانى آنها و همینطور مسائل شخصى و غیر شخصى را بررسى مى‌کند. رمان در گوشه‌هایى به روابط شخصی، سیاست و زندگى اجتماعى آن‌ها اشاره مى‌کند. قاسمى راوى را از لحاظ روانى و روحى موشکافى مى‌کند. قاسمى رمان را به‌صورت پازلى آغاز می‌کند که با گذشت داستان پازل کامل و کاملتر مى‌شود. «هم‌نوایی شبانهٔ ارکستر چوب‌ها» در مورد مردى چهل ساله به اسم یدالله است که در زیر شیروانى طبقه ششم ساختمانى در فرانسه زندگى می‌کند که اکثر ساکنان آن طبقه ایرانى هستند.

«بیرون در»
کتاب «بیرون در» رمانی از محمود دولت‌آبادی است که به تازگی (نمایشگاه کتاب ۹۸) در نشر چشمه منتشر شده است. چاپ اول این رمان در بهار ۹۸ با تیراژ بیست هزار نسخه منتشر شده است. راوی کتاب «بیرون در» زنی به نام آفاق است که در ابتدای کتاب در خانه‌ای، تنها رها می‌شود. آفاق در تلاش برای درک وضعیت خود به این موضوع می‌پردازد که چطور به اینجا رسیده است و چرا مردی که کمی پیش با او آشنا شده، تنهایش گذاشت. کتاب با شرح همین آشنایی عجیب آغاز می‌شود. آشنایی آفاق با مردی که تا قبل از این هیچ برخوردی با او نداشته و حتی اسم همدیگر را هم نمی‌دانند اما به شکل ناخودآگاه به هم اعتماد دارند.

فهرست آثار ادبی حاضر در فهرست پرفروش‌ها به ترتیب میزان فروش:
بر اساس فهرست آثار پرفروش عمومی کتاب‌های «چشم‌هایش»، اثر بزرگ علوی از موسسه انتشارات نگاه، «سمفونی مردگان»، اثر عباس معروفی از نشر ققنوس، «نخل و نارنج»، اثر  وحید یامین‌پور از نشر کتاب جمکران، «جای خالی سلوچ»، اثر محمود دولت‌آبادی از نشر چشمه، «شرح جامع مثنوی معنوی»، اثر کریم زمانی، از سوی نشر اطلاعات، «اکنون»، اثر فاضل نظری از سوی انتشارات سوره مهر، «مثل خون در رگ‌های من: نامه‌های احمد شاملو به آیدا»، اثر احمد شاملو از سوی نشر چشمه، «یک عاشقانه آرام»،‌ اثر نادر ابراهیمی از سوی نشر روزبهان،‌ «قهوه‌ی سرد آقای نویسنده»، اثر روزبه معین از سوی نیماژ، «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم»، اثر زویا پیرزاد از سوی نشر مرکز، «سال بلوا»، اثر عباس معروفی از سوی نشر ققنوس، «من او»، اثر رضا امیرخانی از سوی نشرافق، «شوهر آهو خانم»،‌ اثر علی‌محمد افغانی، از سوی موسسه انتشارات نگاه، «خاطرات سفیر… و من سفیر شدم!»، اثر نیلوفر شادمهری از سوی انتشارات سوره مهر،‌ «سووشون»، اثر سیمین دانشور از سوی انتشارات خوارزمی، «پاییز فصل آخر سال است»،‌ اثر نسیم مرعشی از سوی نشرچشمه،‌ «دعبل و زلفا»، اثر مظفر سالاری از سوی به‌نشر، «قاشق چای‌خوری»،‌اثر هوشنگ مرادی کرمانی از نشر معین،‌ «چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم»،‌ اثر نادر ابراهیمی، از نشر روزبهان،‌ «ادواردو»،‌ اثر بهزاد دانشگر، از سوی نشر عهد مانا،‌ «پری‌دخت»،‌ اثر حامد عسکری، از سوی نشر قبسات، «سیگار شکلاتی»، اثر هما پوراصفهانی از نشر سخن، «شرح دیوان شمس تبریزی»، اثر جلال‌الدین محمدبن محمد مولوی به شرح کریم زمانی از سوی نشر قطره، «رهش» اثر رضا امیرخانی از نشر افق، «عادت می‌کنیم»،‌اثر زویا پیرزاد از نشر مرکز، «نفس»، اثر بهزاد دانشگر از سوی نشر تلاوت آرامش، «رباعیات عین‌القضات همدانی»، اثر عبدالله‌بن‌محمد عین‌القضاه از نشر  رایین،‌  «مردی در تبعید ابدی»، اثر نادر ابراهیمی از نشر روزبهان، «گزیده شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی»، به اهتمام بابک بهرادفر از نشر رایین،‌ «روی ماه خداوند را ببوس»، اثر مصطفی مستور از نشر چشمه، «خون خورده»، اثر مهدی یزدانی‌خرم از نشر چشمه، «بامداد خمار»،‌ اثر فتانه حاج‌سیدجوادیاز نشر البرز، «رویای نیمه‌شب»، اثر مظفر سالاری از نشر کتابستان معرفت، «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم»، اثر نادر ابراهیمی از نشر روزبهان، «راهنمای مردن با گیاهان دارویی»، اثر عطیه عطارزاده از نشر چشمه، «بیرون در»،‌  اثر محمود دولت‌آبادی از نشر چشمه،‌ «راز رخشید برملا شد»،‌ اثر علی سلطانی از نشر نیماژ، «سلوک»، اثر محمود دولت‌آبادی از نشر چشمه، «گریه‌های امپراتور»، اثر فاضل نظری از سوی انتشارات سوره مهر،‌ «کلیدر»، اثر محمود دولت‌‌آبادی از فرهنگ معاصر،‌ «ضد»، اثر فاضل نظری از نشر سوره مهر، «هرس»، اثر نسیم مرعشی از نشر چشمه، «کتاب»‌اثر فاضل نظری از انتشارات سوره مهر، «همنوایی شبانه‌ی ارکستر چوب‌ها»، اثر رضا قاسمی از انتشارات نیلوفر، «خاما»، اثر یوسف علیخانی، از نشر آموت، «کیمیا خاتون»، اثر سعیده قدس از نشر چشمه، «کافه پیانو»، اثر فرهاد جعفری از نشر چشمه،‌ «آن‌ها»، اثر فاضل نظری، از انتشارات سوره مهر،  «سیاه مشق»،‌ اثر هوشنگ ابتهاج، از نشر کارنامه، «اقلیت»،‌ اثر فاضل نظری از انتشارات سوره مهر، «طریق بسمل شدن»، اثر محمود دولت‌آبادی از نشر چشمه، «قرار نبود»، اثر هما پوراصفهانی از انتشارات سخن، «نامیرا»،‌ اثر صادق کرمیار از انتشارات نیستان، «عبور از خود»، اثر محمود دولت‌آبادی از نشر چشمه،‌«پستچی»، چیستا یثربی از نشر قطره، «شما که غریبه نیستید»،‌ اثر هوشنگ مرادی‌کرمانی از نشر معین،‌ «ته‌ خیار»، اثر هوشنگ مرادی کرمانی از نشر معین، «روزگار سپری شده‌ی مردم سالخورده»، اثر محمود دولت‌آبادی از نشر چشمه، «دالان بهشت»، اثر نازی صفوی از نشر ققنوس، «آب‌نبات پسته‌ای»، اثر مهرداد صدقی از نشر کتاب چرخ و فلک، «مجید بربری»، اثر کبری خدابخش‌دهقی از انتشارات دارخوین، «سال‌های ابری»، اثر علی‌اشرف درویشیان از نشر چشمه، «سهم من»، اثر پرینوش صنیعی از نشر روزبهان، «دو قرن سکوت»، اثر عبدالحسین زرین‌کوب از نشر سخن و«موآ»، اثر منصور ضابطیان از نشر مثلث آثار ادبی هستند که در میان فهرست 100 اثر تالیفی عمومی قرار گرفته‌اند.)،

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه