تازه های کتابدنیای کتاب

کتاب گفت‌وگو با سران طالبان منتشر شد

فهمی هویدی، نویسنده مصری ماجرای دو سفر خود به افغانستان و گفت‌وگو با سران طالبان را در کتابی منتشر کرده که روانه بازار نشر ایران شده است.

کتاب «طالبان؛ خاطراتی از سفر به افغانستان» در زمان طالبان و گفت‌و‌گو با سران حکومت، اثر جدید وحید خضاب مترجم کتاب‌های پرفروش از «افغانستان تا لندنستان» و «تو زودتر بکش» توسط انتشارات شهیدکاظمی منتشر شد.

تا پیش از ظهور وحوش القاعده و داعش، معمولاً هر وقت سخن از  تحجر و بی‌خردی و وحشی‌گری به اسم دین به میان می‌آمد ذهن مخاطب متوجه جریان طالبان می‌شد؛ حتی در ادبیات عامه به برخی رفتارهای خشن و متحجرانه ظاهراً دینی، «رفتارهای طالبانی» گفته می‌شد.

البته در ایجاد چنین تصویری از طالبان عوامل متعددی نقش داشتند که مهم‌ترین بخش آن را اقیانوس شایعاتی که رسانه‌های ضددینی غربی منتشر می‌کردند، تشکیل می‌داد. اما «همه» آنچه درباره طالبان گفته می‌شد صحیح نبود، نه اینکه «همه» آنچه گفته می‌شد غلط بود.

با توجه به همین نکات و لزوم تصحیح تصور تاریخی مخاطبان، و همچنین با توجه به نقش‌آفرینی هرچه بیشتر طالبان در کشور برادر و همسایه ما (افغانستان عزیز) در برهه اخیر، ضرورت بازخوانی تجربه طالبان خودنمایی می‌کند. کتاب حاضر، گامی است در همین مسیر.

فهمی هویدی، نویسنده و روشنفکر اسلام‌گرای مصری جریان دو سفر خود به افغانستان در دوران حکمرانی طالبان و تحلیل‌هایش از اوضاع و احوال این کشور در آن زمان را به قلم آورده است.

در برشی از کتاب او می‌خوانیم:

انسان در وهله اول حیرت زده می‌شود وقتی می‌بیند جنبش طالبان تصویر و موسیقی را با این عنوان که از منکرات تحریم شده شرع هستند، ممنوع اعلام کرده، ولی مواد مخدر را جایز دانسته و وجهی برای حرام شمردن آن نیافته است! این معمای حیرت انگیز به قدری ذهنم را مشغول کرده بود که هر فرصتی برای پرسش درباره تفاوت این دو موضوع یافتم، با همه وجود از آن استفاده کردم. همین پرسش‌های متعدد، باعث شد یک سری پاسخ به دست بیاورم که فکر می‌کنم شایان اهتمام و بررسی دقیق محسوب می‌شود.

طبیعتاً برای مسلمانان خیلی خرسندکننده نیست که تنها امارات اسلامی در زمان ما، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر و صادرکننده اول آن در سراسر جهان باشد. این‌طور “اول بودن” خیلی فرقی با حالت رهبر فلان گروه مافیایی ندارد که روزنامه‌ها اخبارش را در صفحه اول منتشر می‌کنند، نه به دلیل مهم بودنش بلکه به این دلیلی که بسیار خطرناک و شدیداً تحت تعقیب است. می‌شود گفت: افغانستان اسلامی، این صدرنشینی را به غلط به دست آورده و شایستگی صدرنشینی‌های دیگری را دارد و طبعاً با آن صدرنشینی‌ها محترم‌تر خواهد بود…

کتاب طالبان؛ خاطراتی از سفر به افغانستان در زمان طالبان و گفت‌و‌گو با سران حکومت آن، اثر جدید مترجم و پژوهشگر جریان‌های تکفیری و مقاومت «وحید خضاب»  در قطع رقعی و 236 صفحه  توسط انتشارات شهیدکاظمی منتشر شد. 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه