تازه های کتابدنیای کتابمعرفی کتاب

اُنس حاج قاسم با نهج‌البلاغه در کتاب «میدان‌های سخت»

«میدان‌های سخت» از اُنس حاج قاسم با متون و منابع اصیل دینی و به طور خاص نهج‌البلاغه پرده برمی‌دارد، چنان‌که ذوق هنری و آشنایی آن شهید را با لطایف و ظرایف ادبی به نمایش می‌گذارد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، امروز بیش از همیشه اهمیت «میدان» در تحولات سیاسی نمایان می‌شود. رهبر معظم انقلاب اسلامی با تمجید از مجاهدت‌های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در این عرصه، نیروی قدس را «بزرگ‌ترین عامل مؤثّر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در منطقه‌ غرب آسیا» خواندند.

بدون شک نقش اثرگذار سردار شهید سلیمانی در جهاد در «میدان‌های سخت» تا مدت‌ها چنان که باید و شاید هویدا نخواهد شد. بسیاری از فعالیت‌های آن شهید سرفراز هنوز نیز بر بسیاری ناپیداست.

با این حال با سیر در نظرات، دیدگاه‌ها، سخنرانی‌ها و خاطرات سردار سلیمانی می‌توان برخی از تلاش‌ها و مجاهدت‌های صورت گرفته در عرصه «میدان‌های سخت» را شناخت.

موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با انتشار کتاب «میدان‌های سخت» (گزیده خاطرات و سخنرانی‌های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی) سعی می‌کند گوشه‌ای از این مجاهدت‌ها را نشان دهد. این کتاب توسط محمدحسن روزی‌طلب و پروین نوری‌پور تدوین شده و در ۳۸۸ صفحه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. 

«میدان‌های سخت» گزیده سخنرانی‌ها، خاطرات، گفتگوها و نیز متن کامل وصیت‌نامه‌ شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است. اهمیت و ارزش این اثر صرفاً در انتساب این سخنان و گفتارها به شهید خلاصه نمی‌شود. «میدان‌های سخت» از آن رو حائز اهمیت است که دربردارنده دیدگاه‌ها، نگرش‌ها، منظومه فکری، نظام معرفتی و بیان‌کننده مبانی و مبادی و غایت حرکت این قهرمانِ جبهه‌ مقاومت است. 

آنچه «میدان‌های سخت» را اثری خواندنی می‌کند شیوایی شهید سلیمانی در گفتار و لطافت او در احساس است. شهید سلیمانی در غالب موارد آراسته و پیراسته سخن گفته است. میدان‌های سخت از اُنس حاج قاسم با متون و منابع اصیل دینی و به طور خاص نهج‌البلاغه پرده برمی‌دارد، چنان‌که ذوق هنری و آشنایی آن شهید را با لطایف و ظرایف ادبی به نمایش می‌گذارد. 

ناگفته پیداست که «میدان‌های سخت» شایستگی و بایستگی آن را دارد که یکی از منابع اصیل درک مبانی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی محسوب شود و به‌عنوان یک متن معیار، مورد مطالعه و ارجاع علاقه‌مندان و باورداران به آرمان‌های انقلاب اسلامی قرار گیرد. این کتاب همچنین می‌تواند در تحلیل روابط خارجه نیز به خواننده کمک کند.

کتاب «میدان‌‏های سخت» شامل سه بخش است: بخش اول سخنرانی‏‌های شهید حاج قاسم سلیمانی در سال‌های اخیر و با موضوع جبهه جهانی مقاومت را دربرمی‌گیرد. بخش دوم به سخنرانی‌‏ها و گفتگوهای سردار شهید درباره دفاع مقدس و جهاد هشت ساله می‌پردازد. و بخش سوم شامل وصیت‌نامه الهی- سیاسی شهید عزیز است.

کتاب «میدان‌های سخت» با قیمت ۶۵ هزار تومان عرضه شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه