دنیای کتاب

برای حمایت از کتابفروشی‌ها برنامه ویژه‌ای داریم

محمد‌‌مهدی اسماعیلی در گفت‌و‌گوی ویژه هفته دولت شبکه افق درباره برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه توسعه ویترین کتاب بیان کرد: درحال تدوین برنامه ای برای پشتیبانی از فروشگاه‌های کتاب توسط معاونت فرهنگی هستیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ که در آستانه هفته دولت در برنامه «جهان‌آرا» شبکه افق حضور پیدا کرده بود با اشاره به اهداف از پیش تعیین شده وزارت فرهنگ در دوره جدید گفت: از همان روزهای ابتدایی آغاز به کار دولت مردمی، ۱۲۰ برنامه تحولی روشن و مشخص در راستای اهداف تعیین شده در وزارت فرهنگ در نظرگرفته بودیم که تا به امروز بخش قابل توجهی از این ۱۲۰ برنامه بر ریل تعیین شده قرار گرفته است.
 
وی در ادامه وزارت فرهنگ را اصلی ترین نهاد حکمرانی فرهنگ کشور برشمرد و افزود: در آستانه یک‌سالگی فعالیت دولت مردمی شعارهای دولت در حوزه فرهنگ را بازگو نمی کنیم بلکه از عملکرد و کارنامه این وزارتخانه باید سخن گفت.
 
شبکه نمایش خانگی فرصتی دانش‌بنیان 
رئیس شورای هنر کشور در خصوص وضعیت شبکه نمایش خانگی گفت: شبکه نمایش خانگی یک فرصت کار دانش‌بنیان در حوزه هنر است که باید وضعیت موجود اصلاح شود؛ چرا که بخشی از مشکلات از اعمال سلیقه‌های شخصی به وجود آمده است.
 
وی با تاکید بر اینکه حوزه تنظیم‌گری در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت: باید معیارهای واحدی بین نمایش در تلویزیون، سینما و شبکه نمایش خانگی حاکم باشد از سوی دیگر در اصل نظارت بر تولیدات تصویری، اختلافی با صدا و سیما نداریم؛ همچنین 90 درصد مباحث در جلسات مشترک با صدا و سیما حل شده و بقیه موارد هم به زودی حل خواهد شد.
 
وی گفت: در این خصوص یک پیش‌نویس وزارت فرهنگ ارائه داد، یک پیش نویس هم مسئولان صداوسیما، که در پایان مسئولان رسانه ملی پیشنهاد دادند که پیش‌نویس وزارت فرهنگ مورد بررسی قرار گیرد زیرا مسیولین وزارت فرهنگ و صدا و سیما در خصوص وضعیت شبکه نمایش خانگی موضع فردی، شخصی و سازمانی ندارند.

به دنبال خودکفایی صنعت کاغذ 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وضعیت حوزه نشر و کاغذ گفت: زمان تحویل وزارت فرهنگ فضای نشر فضای خوبی نبود اما در مدت آغاز به کار دولت مردمی خوشبختانه تا حدود زیادی کاغذ مورد نیاز مطبوعات و نشر حتی با مساعدت و دستور رییس جمهور با اختصاص ارز  مورد نیاز خرید کاغذ انجام شد و بخشی از محوله های کاغذ وارد شده است.
 
وی درباره صنعت خودکفایی کاغذ گفت: خودکفایی در حوزه کاغذ از برنامه های بلند مدت وزارت فرهنگ به شمار می‌رود و نهایت تلاش خود را می کنیم تا در کمترین زمان ممکن با اقدام جهادی و رفع مشکلات مالی و سخت افزاری مجموعه های تولیدکننده کاغذ به خودکفایی در این صنعت دست پیدا کنیم.
 
وی افزود: طی چند وقت شخص رییس جمهور و معاون اول روزانه پیگیر حل مشکلات حوزه کاغذ هستند که اهتمام اعضای دولت مردمی تا به اینجای کار کمک بسیاری به اهداف صنعت خودکفایی کاغذ کرده است، به عنوان نمونه وزارت آموزش و پرورش با عقد قراردادی با یکی از کارخانه های بزرگ کاغذ کشور، تولید بخش عمده ای از کتب درسی سال آینده دانش آموزان را به این کارخانه سپرده است .
 
وی با بیان اینکه خودکفایی صنعت نشر صرفا یک شعار نیست بلکه برنامه ای عملیاتی با همت مدیران جهادی است، تصریح کرد: خودکفایی صنعت نشر از اهداف اصلی وزارت فرهنگ در دولت مردمی است که تمام اقدامات لازم انجام خواهد شد تا این اتفاق بزرگ در دولت انقلابی محقق شود.
 
حمایت از فروشگاه‌های کتاب 
اسماعیلی با اشاره به اینکه طرح‌های خوبی برای حمایت از فروشگاه‌های کتاب در دست اقدام است، گفت: برای فروشگاه‌های کتاب و کتابفروشی ها در حال تدوین برنامه ای حمایتی توسط معاونت فرهنگی هستیم که باعث رونق فروشگاه‌های کتاب خواهد شد در واقع برنامه جدی و مفصلی برای توسعه و رونق فروشگاه‌های کتاب در نظرگرفته شده است.
 
وی در خصوص اخذ مالیات از چهره ها گفت:  در خصوص نظام مالیاتی باید تاکید کرد که این مساله یک نظام عادلانه دارد و هیچ تبعیضی در آن قائل نیست زیرا مالیات حقوق عمومی است که باید پرداخت شود.
 
وزیر فرهنگ با اشاره به بیش از سفرهای استانی خود طی مدت اخیر گفت: یکی از ویژگی های بارز دولت مردمی حضور در بین اقشار مختلف مردم و درک مشکلات از نزدیک بوده است و در سفرهای استانی خود تمام تلاش این است با تعامل مسیولین استانی و محلی اقدامات جهادی و فوری برای حل مسائل و مشکلات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه انجام شود.
 
تصویب لایحه جامع روزنامه نگاری در کمیسیون فرهنگی دولت
وی همچنین با تاکید بر ضرورت رفع مسائل و مشکلات خبرنگاران، گفت: لایحه نظام جامع روزنامه نگاری که دوره های گذشته به سرانجام نرسیده بود در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رسیده و امیدواریم با تصویب نهایی این لایحه در دولت و مجلس شاهد تحولات بزرگی در حوزه روزنامه نگاری و خبرنگاری باشیم.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همواره تلاش وزارت فرهنگ در دوره جدید این بوده که فضای کار به سمت اعتلای حکمرانی فرهنگ و هنر و تحکیم تنظیم‌گری وزارت فرهنگ قرار گیرد زیرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق قانون متولی تنظیم گری است.
 
اسماعیلی در پایان گفت: به‌عنوان خادم اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به هیچ عنوان به موانع فکر نمی کنم و برنامه ها را با جدیت و روحیه جهادی دنبال خواهیم کرد، همچنین عمده اهالی این حوزه دغدغه مند هستند البته اختلاف دیدگاه و سلیقه ها وجود دارد اما در نهایت نگاه و مخرج مشترک همگی اعتلای نظام و حوزه فرهنگ ایران عزیز است.
 
به گزارش ایبنا؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ شامگاه گذشته، شنبه بیست‌و‌نهم مردادماه در آستانه هفته دولت در برنامه جهان آرا شبکه افق به  بررسی عملکرد یکساله وزارت فرهنگ و بیان برنامه های آینده این وزارتخانه پرداخت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه