تازه های کتاب

“به من دست نزن” روزنوشت های یک مادر خانه دار در ایام کرونا، منتشر شد

این کتاب اثر جدید خانم “فائضه غفار حدادی” نویسنده کتاب تحسین شده “خط مقدم” (روایتی داستانی از تشکیل یگان موشکی ایران به محوریت زندگی سردار شهید تهرانی مقدم) با موضوع کروناست.

این اثر تلاش مجاهدانه ایست که هرگز به اندازه تلاش کادر درمان و مدیران و مسئولان، دیده نخواهد شد. اما ثبت و ضبط آن ها برای گم نشدن تاثیرات مهم زنان‌خانه دار در تاریخ و ابراز همدردی و انتقال تجربه‌‎ها ضروری است مخصوصا نقش مادران فداکار و مظلوم که اگر ثبت نمی شد، بعدها در تاریخ گم می شد.

 

توضیحات :

 

بیش از یک سال است که همه‌مان درگیر ویروس کووید ۱۹ شده‌ایم. ویروسی که اوایلِ همه‌گیری‌اش، دستِ‌کم گرفته بودیمش و برایش جوک می‌ساختیم و می‌خندیدیم، اما کم‌کم و با شنیدن اخبار وحشتناک جهانی‌ و نیز خبرهایی درمورد دوستان و آشنایان و اقواممان که درگیر ویروس شدند، ترس رخنه کرد در اعماق ذهن‌هامان.
شیوع ویروس و اعمال قوانین دولتی نظامی قرنطینه ساختار و سبک زندگی و شغل‌هایمان و حتی سبک تحصیلاتمان را بسیار تغییر داد. همه‌مان مجبور شدیم بین زندگی، شغل، خرید، تحصیلات، بچه‌داری، مهمان‌داری، صله‌ی رحم و هزار روزمرگی عادی زندگی‌مان و بیماری کرونا هماهنگی‌ای ایجاد کنیم و روزی هزار بار از خودمان بپرسیم: «یعنی بچه‌هایمان، نسل بعدی‌مان درک می‌کنند که ما چه شرایطی را گذراندیم؟»
 
کتاب «به من دست نزن» پاسخ به این پرسش است. خانم غفارحدادی در کسوت یک مادر خانه‌دار خاطراتش را از  ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ تا ۱ دی ۱۳۹۹ در این کتاب آورده است.
«به من دست نزن» شرح دشواری‌های تحمیلی کرونا به خانواده‌هاست. شرح تلاش‌های بعضاً مجاهدانه‌ی زنان و مادران برای حفظ سلامت جسمی و نیز ایجاد تعادل روحی در خانه است. مجاهدتی که خیلی کم به چشم آمد؛ ولی حضوری مداوم داشت. تلاش‌ها و مدیریتی که تکه‌ای مهم در پازل مدیریت بحران کرونا بود.
نقشی که اگر ثبت نمی‌شد، بعدها در تاریخ گم می‌شد. مثل خیلی از تأثیرات مهم زنان خانه‌دار که در لایه‌های بی‌رحم تاریخ گم شد و به چشم نیامد.
دغدغه‌ی فائضه غفارحدادی در این کتاب فقط مسائل مربوط به خانه‌داری و بچه‌داری نیست. او به‌عنوان یک زن تحصیل‌کرده و نویسنده کاملاً به اخبار و اوضاع اجتماعی اقتصادی فرهنگی سیاسی کشور و حتی جهان آگاه است و از بررسی و مقایسه‌ی همه‌ی این شرایط چشم‌پوشی نکرده است.

نکته‌ی برجسته‌ی این دست‌نوشته‌ها نثر و لحن آمیخته به طنز نویسنده است. طنزی که گرچه کمی از تلخی وقایع و شرایط کم می‌کند؛ اما اثری عمیق به جا می‌گذارد.
اهمیت این کتاب در این است که روی قسمتی از ماجرا زوم نکرده و یک روند کلی را از ابتدای ورود این ویروس ماجراجو و نحوه گسترش و ترتیب حواشی و اخبار و اطلاعات جنجالی و روند تدریجی تغییر سبک زندگی و رفتارهای اجتماعی و…. را ترسیم می‌کند. شاید آیندگان بابت این خواندن این نگاه کلی، مدیون نویسنده باشند. حتی ما که شاید یادمان رفته باشد در این یکسال چه بر سرمان آمد.

 

این کتاب توسط نشر شهید کاظمی و با قیمت 50 هزار تومان به چاپ رسیده است.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه