تازه های کتابدنیای کتاب

خاطراتی از یار دیپلمات حاج قاسم

کتاب «سفیر قدس»؛ برش‌هایی از خاطرات مرحوم حسین شیخ‌الاسلام، به قلم راضیه حقیقت و محمدحسن روزی‌طلب توسط انتشارات راه یار چاپ و راهی بازار نشر شد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ انتشارات راه یار کتاب «سفیر قدس»؛ شامل خاطراتی از مرحوم حسین شیخ‌الاسلام را به قلم راضیه حقیقت و محمدحسن روزی‌طلب منتشر کرد و در دسترس علاقه‌مندان قرار داد.

در مقدمه این کتاب درباره مرحوم شیخ‌الاسلام می‌خوانیم: «روزهایی که دانشجوی سادۀ رشتۀ کامپیوتر در دانشگاه دیویس کالیفرنیا بود، هرگز به ذهنش خطور نمی‌کرد که روزی در وطنش، یک انقلاب برآمده از اسلام رقم بخورد و نظام کهنسال پادشاهی را سرنگون کند؛ به فکرش نمی‌رسید که پایگاه توطئه و جاسوسی مستقر در سفارتخانۀ آمریکا در تهران سقوط کند و او، همان محصل جوان مقیم آمریکا، مترجم اسناد جاسوسی و گروگان‌های آمریکایی شود؛ تصور نمی‌کرد زمانی فراخواهد رسید که از دیپلمات‌های مؤثر و برجستۀ وزارت امورخارجۀ ایران و حتی خوابش را نمی‌دید که روزی از چهره‌های دیپلماتیک مهم در مسیر مقاومت علیه اسرائیل و آزادی فلسطین شود. اما شد. ایامی فرا رسید که او، حسین شیخ‌الاسلام این دانشجوی رشتۀ کامپیوتر در دانشگاه دیویس کالیفرنیا، تمام این تجربیات را زندگی کرد و موفق شد برگه‌های بزرگی را ورق زند. این دم مسیحایی امام خمینی(ره) بود که جوانان پاک‌طینت را دغدغه‌مند کرد  و دغدغه‌مندان را به تلاش و تکاپو انداخت.

حسین شیخ‌الاسلام را می‌توان الگوی انگیزه‌مندی، تکلیف‌مداری، پرکاری و تواضع دانست. این را می‌توان در برهه‌های مختلف خاطراتش به خوبی لمس کرد؛ چه در دوران تحصیل در آمریکا، چه ایام حضور در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی، چه در مقطع خدمت در وزارت امورخارجه و چه در سال‌های فعالیت در جبهۀ جهانی مقاومت. او نمادی از خودباوری، عزم راسخ و امید به آینده بود. از امام خمینی(ره) و آیت‌الله خامنه‌ای آموخته بود که می‌توان دیوارهای امتناع و انسداد را در هم شکست و باور داشت که با دستان کوچک می‌توان معجزه‌های خارق‌العاده‌ای را رقم زد؛ درست همان‌طور که معجره‌هایی مثل تسخیر لانۀ جاسوسی و جنگ 33 روزه حزب‌الله لبنان با دستان کوچک محقق شدند.

سیاست‌ورزی شیخ‌الاسلام نه از جنس مشاجره‌های روزمرۀ جناحی بود که حواس را پرت و توان را سست می‌کند، بلکه برآمده از مبانی مستحکم و بینش عمیقی بود که از امام خمینی(ره) برگرفته بود. او اعداء عدو را اسرائیل و سپس آمریکا می‌دانست و مبنای سیاست‌ورزی داخلی‌اش هم همین بود. … شیخ‌الاسلام اهداف اصلی‌ خودش را قربانی درگیری‌های جناحی داخلی نمی‌کرد. از سوی دیگر، مهارت‌هایی را که کسب کرده بود، او را در پیشبرد اموری که بر خود تکلیف می‌دانست کمک می‌کرد. تسلط بر زبان انگلیسی مزیت نسبی و برگ برندۀ او برای فعالیت مؤثر و کارآمد در ماجرای تسخیر لانۀ جاسوسی بود.

مرحوم شیخ‌الاسلام که حقیقتاً اسوه تواضع و فروتنی بود، همواره می‌گفت یکی از خوشبختی‌هایش این بود که در این دنیا همنشین شهدایی همچون سیدعباس  موسوی، عماد مغینه، فتحی شقاقی و شهید سیدکاظم کاظمی(نذیر) و شهید حاج قاسم سلیمانی بود.»

این کتاب، برش‌هایی از خاطرات آقای حسین شیخ‌الاسلام است که مصاحبه و گردآوری آن، از اوایل سال 1398 به مناسبت چهلمین سالگرد تسخیر لانه جاسوسی امریکا شروع شده بود و تا واپسین روزهای حیات مرحوم شیخ‌الاسلام ادامه داشت؛ ولی با درگذشت ناگهانی ایشان متوقف ماند. نام کتاب هم برگرفته از تجلیل رهبرمعظم انقلاب اسلامی از مرحوم شیخ‌الاسلام در روز قدس سال 1399 است.

«سفیر قدس» که تحقیق آن برعهده محمد رحمانی و حسین چارداولی بوده و تدوین آن هم توسط راضیه حقیقت و محمدحسن روزی‌‎طلب صورت گرفته است، در 328صفحه، شمارگان هزار و 200 نسخه و با قیمت 65هزار تومان توسط انتشارات راه یار منتشر شده است

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه