دنیای کتاب

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران از افزایش قیمت ۲۰ تا ۴۰ درصدی خدمات چاپ خبر داد

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از افزایش قیمت خدمات چاپ بین ۲۰ تا ۴۰ درصد خبر داد و گفت: این افزایش قیمت ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در هفته‌های گذشته ناشران که در آستانه نمایشگاه کتاب تهران و انتشار عناوین تازه هستند، از گرانی کاغذ و دیگر مواد اولیه مورد نیاز از جمله خدمات چاپ گلایه داشتند. روز گذشته خبرگزاری تسنیم در گزارشی به تأثیر این گرانی‌ها بر بازار نمایشگاه کتاب تهران پرداخت که پس از دو سال وقفه برگزار خواهد شد. عمده ناشران از چندبرابر شدن خدمات چاپ در آستانه نمایشگاه کتاب تهران گلایه داشتند.

در این راستا احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران، در گفت‌وگو با تسنیم چند برابر شدن تعرفه‌های چاپ را تکذیب کرد و گفت: خدمات چاپ طبیعتاً نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اما افزایش چندبرابری را تأیید نمی‌کنم.

وی ادامه داد:  اتحادیه چاپخانه‌داران در ابتدای سال جلسه‌ای برای تعیین تعرفه برگزار کرد و تعرفه‌ها هم مشخص شد، اما فعلاً این تعرفه‌ها را اعلام نکردیم. در عین حال واحدها خود به افزایش قیمت با توجه به افزایش مواد اولیه و افزایش حقوق و دستمزد پرداخته‌اند. 

ابوالحسنی افزایش قیمت‌ها را بین 20 تا 40 درصد عنوان کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت کاغذ،  مقوا،  زینک و … خدمات چاپ نیازمند افزایش تعرفه است.

 

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران افزایش قیمت زینک از 50 به 70 هزار تومان را ناشی از جوّ روانی عنوان کرد و یادآور شد: خدمات چاپ مشمول قانون فعالیت‌های هنری است و نمی توان با ارزان فروشی یا گران‌فروشی برخورد کرد. تعیین قیمت بر اساس توافق بین کارفرما و واحد چاپی تعیین می‌شود.

وی گفت: البته به دلیل رقابتی بودن بازار چاپخانه‌ها قیمت‌های نجومی و دور از انتظار هم اعلام نمی‌کنند. بر حسب سفارش مشتری قیمت تعیین می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه