تازه های کتابدنیای کتاب

روایتی از ۱۵ سال حضور اجباری امام هادی(ع) در سامرا

رمان "هادی"، نوشته محمدرضا هوری با نگاهی به زندگی و زمانه امام هادی(ع) توسط انتشارات کتابستان معرفت منتشر شد.

 

 

 ادبیات داستانی در سال‌های اخیر سهم بسزایی در اقبال عمومی به سوی تاریخ اسلام داشته است. با وجود کثرت آثار تاریخی مقاطعی از تاریخ دست نخورده و بکر مانده است و توجه نویسندگان غالباً به زمان‌هایی است که منابع بیشتری برای پرداخت دارند. 

یکی از مقاطع حساس در تاریخ زندگانی ائمه(ع) سرآغاز دوره دوم خلافت عباسیان است که با خلافت متوکل آغاز می‌شود. 

محمدرضا هوری در اولین تجربه نویسندگی خود به سراغ این زمانه کمتر شناخته شده برای مخاطب رفته است. پرداخت کم به زمانه امامین عسکریین(ع) و شرایط و محیط مبارزه این دو امام همام و وضعیت فرهنگی اجتماعی و مناسبات آن دوره اسلامی بیش از پیش خواندن این کتاب را جذاب می‌کند.

 رمان «هادی» راوی برهه 15 سال حضور اجباری امام هادی(ع) در پایتخت اسلامی، سامرا در زمان خلافت متوکل علی‌الله است. معطوف شدن حواس‌ها به امام باعث می‌شود تا دربار از آنچه که در قصر می‌گذرد، بی‌خبر باشند. 

منتصر ولیعهد جوان خلیفه که شخصیت اصلی داستان است در چند جبهه مختلف وارد مبارزه می‌شود. وی که جوانی نیرومند و سرآمد اهالی قصر در رزم‌آوری است مخالف مماشات با علویان است. 

غرور و نخوت او باعث می‌شود تا نتواند دشمن اصلی پدرش و خلافت را نزدیکتر از همیشه به خودشان ببیند. از بین بردن امام افتخاری است که او می‌خواهد به تنهایی نصیب خویش کند. 
مبارزه دیگر او رقابت با برادرش است تا خود را به پدر و بزرگان بنی عباس ثابت و تخت خلافت را ازآن خود کند. اما در کوران حوادث علاقه او نسبت به کنیز مخصوص خلیفه، او را در دوراهی بین عشق و قدرت قرار می‌دهد.

این رمان در 288صفحه و با قیمت 48هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه