دنیای کتابمعرفی کتاب

رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «حوض خون» در محل وقوع داستان‌های آن+فیلم

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «حوض خون» روز یکشنبه در حالی برگزار می‌شود که یک بیمارستان، میزبان این مراسم است؛ بیمارستان شهید کلانتری که داستان‌های کتاب در آن اتفاق افتاده و سال‌هاست جای خود را به کارخانه تراورس بتن داده است.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، دوازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر «کتاب حوض خون» روز یکشنبه آینده در بیمارستانی در اندیمشک، جایی که داستان‌های واقعی کتاب در آن رخ داده، مؤسسه‌ پژوهشی ـ فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

«حوض خون»، خاطرات و روایت‌های ۶۴ نفر از بانوان اندیمشکی درباره فعالیتشان در بخش رختشویی البسه رزمندگان دفاع مقدس است که فاطمه‌سادات میرعالی، زهرا بختور، سمانه نیکدل، سمیه تتر، نسرین تتر، مهناز الفتی‌پور، آمنه لهراسبی و نرگس میردورقی تحقیق آن را برعهده داشته‌اند.

سخنان رهبر انقلاب درباره زنان رختشویخانه اندیمشک، قهرمانان کتاب «حوض خون» را اینجا مشاهده کنید:

 

 

فاطمه‌سادات میرعالی که علاوه بر تحقیق، تدوین کتاب را هم برعهده داشته است، در بخشی از مقدمه خود درباره راویان کتاب این‌طور نوشته است: «اولِ مصاحبه‌‌ها درد و زجر‌‌شان توی ذهنم پررنگ‌‌ بود، اما انتهای مصاحبه وقتی متوجه می‌‌شدم هنوز حاضر هستند پای انقلاب جان بدهند، وقتی تلاش می‌‌کردند راهی برای شستن لباس‌‌های رزمندگان جبهۀ مقاومت پیدا کنند و بعضی از‌‌ آن‌‌ها از من می‌‌پرسیدند «راهی سراغ نداری بریم سوریه لباس رزمنده‌‌ها رو بشوریم؟»، معادلات ذهنم دربارۀ اینکه افرادی زجرکشیده هستند به هم می‌‌خورد. خانم‌‌های رختشویی با وجود همۀ سختی‌‌ها و دردهایی که دیده‌‌اند و از نزدیک تکه‌‌های بدن شهدا را لمس کرده‌‌اند، روح زینبی دارند و با بیان تمام تلخی‌‌ها، از شستن لباس رزمنده‌‌ها به‌‌زیبایی یاد می‌‌کنند. اگر غیر از این بود، اکنون با وجود ناتوانی، باز پای ثابت فعالیت‌‌های انقلاب نبودند.»

«حوض خون»، خاطرات و روایت‌های ۶۴ نفر از بانوان اندیمشکی درباره فعالیتشان در بخش رختشویی البسه رزمندگان دفاع مقدس است که فاطمه‌سادات میرعالی، زهرا بختور، سمانه نیکدل، سمیه تتر، نسرین تتر، مهناز الفتی‌پور، آمنه لهراسبی و نرگس میردورقی تحقیق آن را برعهده داشته‌اند.

این‌کتاب سومین‌ عنوان از مجموعه‌ «پشتیبانی جنگ» و چهارمین‌ عنوان مجموعه «زنان انقلاب» است که انتشارات «راهِ یار» آن را چاپ کرده است.

کتاب ۵۰۴ صفحه‌‌ای «حوض خون» که حاصل همکاری دفتر تاریخ شفاهی اندیمشک و واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است، با قیمت ۸۰ هزار تومان قابل خریداری است.


پوستر برنامه‌ای که قرار است روز یکشنبه آینده در اندیمشک برگزار شود

مراسم رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب، روز یکشنبه ۲۲ اسفندماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۶ در محل بیمارستان شهید کلانتری اندیمشک برگزار می‌شود. البته این بیمارستان به کارخانه تراورس بتن تبدیل شده و در اندیمشک، کوی شهدا، انتهای خیابان پاسداران جنوبی واقع است که یادمانی به نام «حوض خون» در آن قرار دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه