تازه های کتابدنیای کتاب

«زمستان بی‌شازده»؛ داستانی از حضور نوجوانان در پیروزی انقلاب

انتشارات سوره مهر سومین چاپ از کتاب «زمستان بی‌شازده» را برای گروه سنی نوجوان منتشر کرد. این اثر روایتی است از پیروزی انقلاب.


 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب «زمستان بی‌شازده»، روایتگر زندگی نوجوانی در آستانه انقلاب اسلامی است که آشنایی با شخصیت‌های مختلف، تغییراتی در زندگی‌اش ایجاد می‌کند.

فاطمه نفری یکی از نویسندگان دهه شصتی و فعال در حوزه نوجوان است که البته به روایت داستان‌هایش در ادوار تاریخی علاقه زیادی دارد. نفری معتقد است خلق شخصیت‌های حماسه‌آفرین حتی در شکل و اندازه نوجوان، زمانی اصالت خواهند داشت که در دوره‌های تاریخی تعریف شوند. «زمستان بی‌شازده» یکی از آثار نفری است که حالا در انتشارات سوره مهر به چاپ سوم رسیده و زندگی نوجوانی به نام رضا را در سال 56 و پیش از انقلاب اسلامی به تصویر می‌کشد. شخصیت اصلی این داستان در آستانه انقلاب اسلامی و به دور از تحرکات انقلابی با مفهوم تغییر و تحول آشنا می‌شود.

نفری در گفت وگویی درباره کتاب «زمستان بی‌شازده» یکی از ویژگی‌های برجسته کتابش را سفارشی‌نبودن آن دانست و گفت: اگر این کتاب جایزه داستان برگزیده انقلاب اسلامی (برنده جایزه امیرحسین فردی) را گرفته یا در دوره انقلاب اسلامی رخ می‌دهد، به این معنا نیست که سفارشی است و یا اتفاقات همیشگی و آشنای آن دوره را تعریف می‌کند. من داستان را در آن برهه تاریخی پیروزی انقلاب روایت می‌کنم که شخصیت‌هایم اغلب ناگزیرند واکنش‌هایی از خود نشان دهند و در همین هیاهو زندگی‌شان با تغییراتی روبرو خواهد شد.

او با گریزی به داستان کتاب «زمستان بی‌شازده» ادامه داد: «رضا»، شخصیت اصلی این اثر، با وجود تحرکات و جنبش‌هایی که در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی در جامعه در حال رخ دادن است، اطلاع چندانی از آنها ندارد اما کم‌کم با حضور شخصیتی به نام مهندس که صاحب‌خانه خانواده رضاست با این مفهوم که «گاهی برای بهتر زیستن باید تغییراتی ایجاد کرد» آشنا می‌شود.  این مفهوم، همان فلسفه اصلی انقلاب است که رضا با بهره‌گیری از آن دست به اقدامات متفاوتی می‌زند.

نویسنده کتاب «زمستان بی‌شازده» با بیان اینکه نمی‌توان شخصیت‌ها را در بی تاریخی خلق کرد، یادآور شد: در تاریخ موقعیت‌های بسیار جذابی وجود دارد که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. همه ما به تاریخ علاقه‌مندیم و نمی‌توانیم نسبت به گذشته خودمان بی‌تفاوت باشیم. وقایع تاریخی نزدیک به سده ما جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی است که روایت داستان‌ها در این دوره‌های تاریخی بسیار جالب خواهند بود.

 

چاپ سوم «زمستان بی‌شازده» اخیراً در هزار و 250  نسخه توسط انتشارات سوره مهر در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه