تازه های کتابدنیای کتابمعرفی کتاب

«لولا» به‌قلم وحید جلیلی منتشر شد

کتاب «لولا»؛ تأملاتی در ظرفیت‌های جمهوریت دینی اثر وحید جلیلی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، کتاب «لولا»؛ نوشته وحید جلیلی، تأملاتی در ظرفیت‌های جمهوریت دینی است که در پاره‌ای از اوقات مورد غفلت قرار گرفته است.

هرچند نظامی که ولایت فقیه در رأس آن است، «جمهوری اسلامی» است، اما شاید یک صدم دغدغه، همت و تلاشی که برای تبیین ولایت وجود دارد، برای تبیین جمهوریت نظام و تعاریف، ابعاد و ظرفیت‌های آن وجود نداشته باشد، ولی چرا جمهوریت نظام به معنای رجوع منظم و مداوم به آرای مردم در اداره جامعه، چندان جایگاهی در مباحث نظری و گفتمانی ما پیدا نمی‌کند؟ به‌نظر می‌رسد چند علت، نیروهای حزب‌اللهی را از ورود به نظریه‌پردازی درباره جمهوریت نظام بازمی‌دارد که عبارتند از: 1. قرائت غلط از تئوری ولایت فقیه 2. بزرگ‌نمایی اشکالات سازوکارهای جمهوریتی 3. جنگ روانی دروغین «روشنفکران همیشه اقلیت» در دفاع از اکثریت.

در بخشی از کتاب آمده است: «یکی از دلایل، کج‌فهمی و تعصب‌های بی‌منطقی است که راجع به مفهوم ولایت‌فقیه در بین حزب‌اللهی‌ها رواج داده می‌شود. گویی اگر جمهوریت تبیین شود جای ولایت‌فقیه را تنگ می‌کند! این بینش غلط که با قیافه‌های حق‌به‌جانب ترویج می‌شود یکی از علل کم‌کاری ما در این حوزه است. در این بینش ولایت چنان مفهوم ضیق و متصلبی است که امکان تعاملش با هیچ مفهوم دیگری وجود ندارد و امتیاز ولایت‌فقیه در این است که در خودش تمام می‌شود. گویا امکان تعامل با هیچ نظریهٔ دیگر یا جذب هیچ ساز وکار و ابزار ابتکاری یا جدیدی را در خود ندارد. از این منظر «ولایت» و «جمهوریت نمی‌توانند با هم نسبتی داشته باشند و کنار هم نشاندنشان توسط امام راحل در جمهوری اسلامی»، فرمالیته یا از روی اضطرار یا برای دوره گذار بوده است. وظیفهٔ ما هم این است که این دورهٔ گذار را تسریع کنیم و هرچه زودتر امکان و زمینهٔ لازم برای راحت شدن نظام از شر جمهوریت فراهم بیاوریم یا دست‌کم به تبیین و تثبیتش کمکی نکنیم.»

«لولا» در 276 صفحه در سال 1402 با قیمت 90 هزار تومان به بازار عرضه شده است.

علاقه‌مندان برای مشاهده و تهیه این کتاب، می‌توانند از وبگاه من و کتاب manvaketab.ir و همچنین از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه 3000141441 کتاب را تهیه کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه