تازه های کتابدنیای کتابمعرفی کتاب

مجموعه «رسم جهاد» تجربه‌هایی از کار جمعی در جهاد سازندگی تجدید چاپ شد

چاپ هشتم کتاب «رسم جهاد۱؛ تجربه‌های کار جمعی در جهاد سازندگی به روایت مرحوم حسینعلی عظیمی» و چاپ دوم «رسم جهاد۲؛ تجربه‌های کار جمعی در پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی به روایت عبدالرحمن جزایری» از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چاپ هشتم کتاب «رسم جهاد۱؛ تجربه‌های کار جمعی در جهاد سازندگی به روایت مرحوم حسینعلی عظیمی» و چاپ دوم «رسم جهاد۲؛ تجربه‌های کار جمعی در پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی به روایت عبدالرحمن جزایری» از سوی انتشارات «راه یار» منتشر و روانه بازار نشر شد.

در بخشی از پیش‌گفتار کتاب «رسم جهاد۱» درباره ساختار و عملکرد جهاد سازندگی می‌خوانیم: «خودمان هم هنوز دقیق نمی‌دانیم، جهاد چگونه شکل گرفت، چگونه استمرار پیدا کرد و چگونه منحل شد، جهاد چه بود و چرا ما دیگر نمی‌توانیم نهادی کارآمد، مردمی و فراگیر نظیر آن را در کشور ایجاد کنیم. در عین حال متأسفانه تاکنون برای دانشگاه و حوزه مطالعه این نهاد یا دیگر نهاد‌های برآمده از انقلاب اسلامی، مهم نشده است. این کتاب با اتکا به روش تجربه‌نگار و رجوع به خود جهادگران، مانند دیگر تلاش‌های معدودی که در باب مطالعه جهادسازندگی انجام شده، به دنبال آن است که این نهاد انقلابی را بازشناسد.

برای این منظور مجموعه مصاحبه‌هایی با مهندس حسینعلی عظیمی انجام شد. بررسی دیدگاه‌ها و اظهاراتشان در باب مدیریت جهادی نشان می‌داد که ایشان آرا و افکار بدیعی درباره فرآیند‌ها و ساختار‌های حاکم بر نهاد جهادسازندگی دارند و سال‌ها در باره چیستی ابعاد ساختاری سازمانی و نهادی جهاد تأمل کرده‌اند.

مصاحبه‌کنندگان در این کتاب تلاش کردند با کمترین دخالت و ایجاد سوگیری، اندوخته دانشی مهندس عظیمی را ثبت و آن را در قالب مقولاتی برآمده از خود مصاحبه فهرست‌بندی و تدوین کنند. بنابراین بسیاری از مقولات و مفاهیم و بخش‌های کتاب، حاصل تأملات مهندس عظیمی است و اساسا هدف محققان نیز این نبوده که با قرار دادن محتوای مصاحبه‌ها در قالب دانش مدیریت موجود همان را بازتولید کنند.»

مهندس حسینعلی عظیمی از پیشکسوتان جهاد سازندگی که اسفند ۱۳۹۸ به یاران شهیدش پیوست، در سال ۱۳۶۳ وارد قرارگاه کربلا شد و کمیته آب را در آن قرارگاه تشکیل داد. وی به‌عنوان فرمانده طراحی عملیات آبی و خاکی عمل می‌کرد و تا معاونت فرماندهی قرارگاه مهندسی کربلا پیش رفت. او ازجمله جهادگرانی است که از نزدیک در جریان سازماندهی و طراحی و ساخت بسیاری از دستاورد‌های چشمگیر مهندسی جنگ، مانند پل بعثت، قرار داشته و تجربیات زیادی را کسب کرده بود… وی از اولین کسانی بود که در سال ۱۳۵۹ برای رسیدگی به وضعیت محرومان طی دو روز پیاده‌روی وارد منطقه بشاگرد شد.

عظیمی، جهادگر و جانبازی که اسفند ۱۳۹۸ به یاران شهیدش پیوست، مهم‌ترین دغدغه‌اش انتقال تجربه عظیم و بی‌نظیر جهاد سازندگی به نسل جوان بود که این کتاب حاصل آن است. چاپ هشتم کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای «رسم جهاد۱» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شده است.

دفتر دوم کتاب «رسم جهاد»؛ تجربه‌های کار جمعی در پشتیبانی جهاد سازندگی را به روایت عبدالرحمن جزایری و به کوشش و قلم محمدرضا حسینی و علی مشایخی، روایت می‌کند که اخیرا به چاپ دوم رسیده است.

«رسم جهاد۲» تلاشی است برای تدوین‌وروایت بخشی از ناگفته‌های پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی یا به اختصار «پ. م. ج. ج.» که شاید برای بسیاری، هنوز ناشناخته باشد.

این ناگفته‌ها در جلسات متعدد مصاحبه محققان کتاب با عبدالرحمن جزایری از فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد روایت شده است. راوی کتاب، اولین مسئول گروه اعزامی جهاد فارس مستقر در آبادان است که داوطلبانه به سمت جبهه‌های دفاع در مقابل ارتش بعثی شتافته بودند. این گروه در کنار جهادگران سایر استان‌های کشور خیلی زود جایگاه خود را پیدا کردند و به یکی از ارکان جنگ تبدیل شدند. سه رکن اصلی ارتش و سپاه و جهاد، از ابتدا تا انتهای جنگ هشت ساله دوشادوش یکدیگر به مقابله با دشمن پرداختند.

«پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی یا به اختصار «پ. م. ج. ج.»، عبارتی است که مخاطب شاید با خواندنش سردرگم شوند و نتوانند توصیف درستی از آن در ذهنشان تداعی کنند. چراکه در تصور رایج، جنگیدن وظیفۀ سازمان‌های نظامی است؛ سازمان‌هایی که هم یگان‌های مسلح عملیاتی دارند، هم ستاد‌های پشتیبانی و هم یگان‌های مهندسی. اگر هم زمانی نیرو‌های غیرنظامی بخواهند داوطلبانه در جنگ شرکت کنند، باز در همان سازمان‌ها سازماندهی می‌شوند و به جبهه نبرد‌ها اعزام می‌شوند، اما جهاد سازندگی همان‌طور که از عنوانش پیداست جهادی است برای سازندگی و آبادانی، نه شرکت در جنگ.

عبدالرحمن جزایری(راوی کتاب) نیز مانند بسیاری دیگر از جهادگران عرصه دفاع مقدس، پس از پایان جنگ تحمیلی خانه‌نشین شد؛ اما هیچگاه یاد نیرو‌های فداکار جهاد به خصوص شهدای «سنگرساز بی‌سنگر» را فراموش نکرده است. همچنین در ثبت و ضبط تلاش‌های بی‌امان جهادگران در جنگ کوشش بسیار کرده است… دیدار او با شهید بزرگوار امیر سپهبد علی صیاد شیرازی از آن جمله است که حدود یک سال پیش از شهادت ایشان انجام گرفته است. فیلم این دیدار، شاید تنها مستند تصویری باشد که در آن شهید صیاد شیرازی خاطراتی از سنگرسازان بی‌سنگر بیان می‌کند.

بنابرین گزارش، چاپ دوم کتاب ۱۸۴ صفحه‌ای «رسم جهاد۲» با شمارگان ۱۰۰۰جلد و قیمت ۶۰ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» عرضه شده است. علاقمندان جهت تهیه این کتاب‌ها، علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه