تازه های کتابدنیای کتاب

کتاب «دیپورت» چاپ شد/ خاطرات مهاجر آلمان که در سوریه اسیر شد

کتاب «دیپورت» نوشته علی اسکندری شامل خاطرات پیمان امیری توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

 

کتاب «دیپورت» نوشته علی اسکندری شامل خاطرات پیمان امیری به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب روایت زندگی پیمان امیری یکی از صدها جوانی است که تصمیم داشتند به خاطر مشکلات کاری و درآمد و به امید زندگی بهتر مهاجرت کنند. امیری هم به آلمان مهاجرت کرد اما در خلال این‌سفر پیشامدهای عجیبی را تجربه کرد و در سوریه اسیر شد. او در نهایت با رشادت مدافعان حرم آزاد و به کشور دیپورت شد.

کتاب «دیپورت» در 6 فصل نوشته شده است. در فصل اول نویسنده با ظرافت خاصی اوج داستان و لحظات گرفتاری راوی در زندان را روایت کرده که مخاطب را به ادامه خواندن کتاب ترغیب می‌کند. در فصل دوم در یک فلش بک سینمایی داستان روزی روایت می‌شود که روای تصمیم به مهاجرت می‌گیرد و پس از خداحافظی عجولانه با مادر و خواهر و برادر کوچکش بدون اجازه و دیدن پدر از ایران خارج می‌شود.

داستان از لحظه تصمیمم تا خروج از کشور، اتفاق‏ها و دیدارهای استانبول، دوستان و همراهان عراقی و سوری، اتفاق‏های یونان، بازگشت به ترکیه، انتقال به سوریه و شهر ادلب به صورت متوالی ادامه پیدا می‌کند تا در فصل 6 امیری، چگونگی آزادشدنش را شرح دهد.

اسکندری نویسنده کتاب، در مقدمه این‌اثر به دوست شهیدش اصغر پاشاپور تقدیم کرده و نوشته است:

وقتی ساعت‏ها مشغول مصاحبه کردن با پیمان امیری بودم، او نمی‏دانست بخش مهمی از سرنوشتش با اصغر گره خورده است. او فقط سید را دیده بود که مدیریت و فرماندهی آن عملیات پیچیده را به عهده داشت. نمی‏دانست اگر حمایت‏ها و پشتیبانی اصغر نبود، سرنوشتش این‏گونه رقم نمی‏خورد. اصغر پاشاپور (ذاکر)، پس از سال‏ها مجاهدت، دور از وطن در 13/11/1398 و یک ماه پس از شهادت سردار آسمانی خود، حاج قاسم سلیمانی، به او ملحق شد.

در بخشی از کتاب هم آمده است:

«کلاً ده دقیقه طول کشید؛ ده دقیقه‌‏ای که یک عمر گذشت. از ترس داشتم قالب تهی می‌‏کردم. توی افکار خودم بودم که یک نفر زیر بغلم را گرفت و گفت: «قوم.» جایی را نمی‌‏دیدم. او به‌‏زحمت کمک کرد و از پشت وانت پایین آمدم. وارد خاک سوریه شده بودم و آنجا معبر باب‏الهوی در کشور جنگ‌‏زده سوریه بود! مقصد و هدفم اروپا و آلمان بود، بهشت آرزوهایم آنجا بود و کلی برنامه داشتم، ولی الان در یکی از خطرناک‏ترین مناطق کره زمین بودم.»

این‌کتاب با 164 صفحه و شمارگان هزار و 250 نسخه منتشر شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه