تازه های کتابدنیای کتاب

کتاب «همسایه‌های خانم جان» رونمایی شد/روایت جانشین نیروی قدس از فرو ریختن آخرین قلمرو داعش

مراسم رونمایی از کتاب «همسایه‌های خانم جان» با حضور حاج حسین یکتا و خاطره او از نگارش کتاب «مربع‌های قرمز» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم مراسم رونمایی از کتاب «همسایه‌های خانم‌جان» به قلم زینب عرفانیان در سازمان هنر رسانه‌ای اوج برگزار شد.

در این مراسم سردار محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، مادر شهیدان خالقی‌پور، احسان محمدحسنی، حاج حسین یکتا و جمعی از فعالین فرهنگی حضور داشتند. کتاب «همسایه‌های خانم‌جان» روایتِ خواندنی احسان جاویدی از تجربه ناب در بوکمال سوریه و خدمت‌رسانی پرستاران در دل تکفیری‌های داعش است.

سردار فلاح‌زاده پرچمدار مدافعین حرم است

در ابتدای این مراسم احسان محمدحسنی رئیس مرکز رسانه‌ای اوج ضمن خیرمقدم به حاضرین گفت: امروز میزبان دو چهره عزیزیم؛ علمدار مدافعین حرم سردار فلاح‌زاده، که ما او را با اسم ابوباقر می‌شناسیم و راوی خوش بیان، حاج حسین یکتا. سردار فلاح‌زاده هم پرچمدار مدافعین حرم است و هم بعد از شهادت سردار سلیمانی چشم امیدمان به امثال ایشان است. این مکان که در آن حضور داریم قدمگاه شهید سلیمانی بوده است که بارها برای دیدار با هنرمندان و جلسات کاری در آن حضور یافته‌اند امروز نیز میزبان این دو عزیزیم.

 

سردار فلاح‌زاده در این مراسم گفت: امروز آمده‌ام که از آقای جاویدی راوی محترم و سرکار خانم عرفانیان مؤلف محترمه این کتاب تقدیر کنم.

وی با اشاره به سوم خرداد ماه و آزادسازی خرمشهر گفت: کسانی که در آنجا دفاع کردند، خود را ندیدند بلکه خداوند را دیدند خواسته خود را نادیده گرفته و خواسته اسلام که در کلام امام خمینی جاری شده بود را اجرا کردند. بعضی از شهدای ما جان و سر باختند؛ فرماندهانی مثل شهید حسن باقری، شهید مهدی باکری، شهید حسین خرازی و حاج قاسم سلیمانی در آنجا شجاعانه جنگیدند اما آنها خودشان را فاتحه خرمشهر معرفی نکردند و چه زیبا امام خمینی فرمود «خرمشهر را خدا آزاد کرد.»

مدافعین حرم، جنایت‌های داعش را دیده بودند اما شجاعانه به میدان نبرد رفتند

وی اضافه کرد: بسیجیان گمنامی که شاید خیلی آنها را نشناسند در آزادسازی خرمشهر حضور داشتند. آنها غیر از خدا هیچ چیزی ندیدند و فقط برای اجرای خواسته‌های خداوند پای در میدان گذاشتند؛ خیلی از آنان نامشان هم حتی دیده نشد. چنین اتفاقی را در بوکمال نیز شاهد بودیم؛ در صحنه بوکمال که این کتاب بخشی از حماسه‌های ماندگارش را ثبت کرده است رزمندگانی حضور داشتند که غیر از خدا هیچ چیزی را ندیدند. ملاک آنها فقط خداوند و دستورات او بود. آنها رعب و وحشت جنایت داعش را در فیلم‌ها دیده بودند، دیده بودند که چگونه انسانها را آتش می‌زدند و چگونه رزمندگان اسلام را با انواع و اقسام شکنجه‌ها به شهادت رسانده بودند؛ در حقیقت این حوادث را دیده بودند اما باز هم به صحنه نبرد رفتند تا جانشان را فدا کنند که جان امت اسلامی به خطر نیفتد.

 

 

سردار فلاح‌زاده با اشاره به ابعاد عملیات بوکمال گفت: عملیات بوکمال مانند عملیات بیت‌المقدس طراحی گسترده و پیچیده‌ای داشت. این عملیات مشترک و مرکب بود و در آن نیروی حشدالشعبی به فرماندهی شهید ابومهدی المهندس در خط اصلی نبرد حضور داشتند و در کنارشان حیدریون، زینبیون و فاطمیون نیز می‌جنگیدند. 22 روز طول کشید تا شهر بوکمال به عنوان آخرین قلعه داعش فرو بریزد.

اولین دستور شهید سلیمانی پس از آزادسازی بوکمال

بعد از آزادسازی این شهر و ورود رزمندگان اسلام به آن، اولین دستور شهید سلیمانی این بود که کاروان‌های تدارکاتی حرکت کرده و به مردم خدمات بدهند. یکی از اتفاقات مهم پس از آزادسازی بوکمال، درمان مردم رنجدیده این شهر بود که در این کتاب روایت آن را به شیوه هنرمندانه می‌خوانیم. مردمی که مدت‌ها زیر شلاق و شکنجه بودند، به دستور حاج قاسم و یاران او مورد درمان قرار گرفتند و بچه‌های بهداری که مسئولیت مهمی را برعهده داشتند به آنان رسیدگی کردند.

وی در پایان گفت: امیدوارم نسل جوان این کتاب را بخوانند و راه ماندگار حاج قاسم که مکتب ائمه اطهار و رسول مکرم اسلام است بیشتر ترویج شود.

در این بخش از برنامه از مادر شهیدان خالقی‌پور، همسر شهید رحیمی، همسر احسان جاویدی راوی کتاب، حسین یکتا و زینب عرفانیان با اهدای انگشتری از شهید سلیمانی تقدیر شد.

 

 

پس از این مراسم تقدیر احسان محمدحسنی در سخنانی گفت: به نظر شما قیمت تمام شده انقلاب اسلامی چقدر است؟ بیش از 300 هزار شهید در 8 سال دفاع مقدس دادیم و نزدیک به 30 تا 40 هزار نفر شهید مدافع حرم نیز جانشان را در این راه از دست دادند؛ چه مادرانی که بچه‌هایشان برنگشتند و همچنان چشم انتظارند، چه عروس‌های دم بختی که همسرشان برنگشت، جانبازان و… را هم اضافه کنید. با اینها می‌توان قیمت تمام شده انقلاب اسلامی را محاسبه کرد، پس اگر کسی روزی پرسید که قیمت این انقلاب چقدر است به او بگویید که نمی‌توان آن را حساب کرد و آن را به هیچ وجه نمی‌فروشیم.

 

مربع‌های قرمز چگونه نوشته شد؟ 

سخنران دیگر این جلسه، حاج حسین یکتا بود. خاطرات این چهره نام آشنا که پیش‌تر در کتاب «مربع‌های قرمز» به قلم زینب عرفانیان روایت شده است، در سخنانی گفت: خاطرم هست که در جلسه رونمایی از کتاب شهید رحیمی حضور داشتم و همین موضوع باعث شد کتاب «رسول مولتان» به قلم خانم عرفانیان را بخوانم، آن زمان شناختی از ایشان نداشتم اما از آنجا که لحن این کتاب به گویش ما نزدیک بود، پیگیر این خانم نویسنده شده و با خانم عرفانیان آشنا شدم. همان زمان هم در مورد این کتاب به دوستان عرض کردم که این اثر اولین و قشنگ‌ترین روایت جنگ نرم است. 

وی اضافه کرد: بعد از آشنایی با خانم عرفانیان و جلساتی که برگزار شد، تصمیم گرفتم نگارش خاطراتم را به ایشان بسپارم و این‌گونه شد که کتاب «مربع‌های قرمز» به رشته تحریر درآمد. در حقیقت شهید رحیمی باعث خیر شد تا این کتاب نوشته شود. 

 

 

زینب عرفانیان نویسنده کتاب «همسایه‌های خانم‌جان» گفت: این کتاب روایت جوانانی است که شجاعانه جنگیدند؛ کسانی که پرچم ایران را در آخرین قلمرو خیالی داعش بالا بردند و آبرو خریدند. کسانی که اگر نبودند و جنگ را در بیرون از کشور مدیریت نمی‌کردند، باید با داعش وحشی در همدان و کرمانشاه می‌جنگیدم و امروز این روایت، با عزت و افتخار گفته نمی‌شد؛ بلکه حسرت بود و حسرت.

وی با اشاره به روند نگارش این کتاب گفت: پیش‌تر خاطرات کوتاهی توسط آقای احسان جاویدی مکتوب شده بود؛ بنابراین کار من یک قدم جلوتر بود و در مصاحبه‌هایی که داشتم آن خاطرات را مورد بررسی قرار می‌دادم. این کار کمک کرد تا کتاب را در زمان کمتری جمع‌و‌جور کنم. روزگاری از فرزندان خمینی کبیر می‌نوشتم و حالا از فرزندان خامنه‌ای می‌نویسم که خونشان همچنان تازه است.

 

 

احسان جاویدی راوی کتاب همسایه‌های خانم جان آخرین سخنران این جلسه بود. او در سخنانی کوتاه گفت: کاری که انجام دادیم مأموریتی بود که حضرت زینب به ما محول کرده بود آن را انجام دادیم و این کتاب نوشته شد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه