دنیای کتابمعرفی کتاب

«کُلُّنا قاسم»؛ روایت بحرینی‌ها از روزی که خبر شهادت سردار سلیمانی را شنیدند

انتشارات راه یار دو عنوان کتاب جدید خود را شامل «گردان نانواها» و «کلنا قاسم» منتشر کرد و در دسترس علاقه‌مندان قرار داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کتاب «گردان نانواها»؛ خاطرات شفاهی مردم روستای خانوک از پشتیبانی دفاع مقدس به قلم فاطمه ملکی و توسط انتشارات «راه یار» منتشر شد. در معرفی این اثر آمده است: خانوک، چشمه‌سار است؛ این را دهخدا می‌گوید. خانوک، زمینی را گویند که همه‌جای آن چشمه داشته باشد!

چشمه بود که کَل‌زهرا، چریک پیرش شد. همانی که لحظۀ مرگش، حاج‌قاسم کنارش بود و به جایش، سلام بر اباعبدالله(ع)داد. وقت حمله، اسماعیل‌های خانوک در آب همان چشمه‌سار غسل شهادت کردند و موقع دفاع، زنان خانوک از دل همان خانه‌ها جوشیدند برای پشتیبانی از مردانشان در جنگ.

خانوک همان جایی است که حاج‌قاسم شهیدمان در وصفش گفت: «مرحبا به خانوک، مرحبا به مردم خانوک، مرحبا به دین‌داری مردم خانوک، خانوک حقیقتاً شهر ذی‌‌قیمتی است؛ با وضو باید به این شهر وارد شد.»

زنان روستای خانوک در روزهای جنگ تحمیلی، با سرپرستی مرحومه حاجیه زهرا اسدی معروف به کل‌زهرا که بعدها لقب «چریک پیر» از طرف حاج قاسم به او داده شد، با پختن نان به صف پشتیبانی مردمی دفاع مقدس پیوستند. «گردان نانواها» خاطراتی از مردم خانوک درباره انقلاب اسلامی، پشتیبانی جنگ و شهدای این روستاست.

کتاب , انتشارات راه یار , سردار سلیمانی ,

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «هر روز، از خانوک تا کرمان را برای مدرسه می‌رفتم و روز جمعه را گذاشته بودم برای استراحت؛ اما کل‌زهرا زیر بار نمی‌رفت. می‌گفت: «رزمنده‌ها با اون همه خستگی باید یه لقمه‌نون برای خوردن داشته باشند.»

آمار می‌گفت نود نفر در گردان نانوا مشغول بودند. در تمام هشت سال دفاع مقدس هیچ‌کدام از تنورها خاموش نشد و این از پیگیری‌های کل‌زهرا بود. می‌خواست علاوه بر لشکر ثارالله به بقیۀ لشکرها هم بربری برساند. بربری‌ نان‌خشکه بود. نان‌های نرم زود کپک می‌زدند. کل‌زهرا خیالشان را از خراب‌شدن نان نرم راحت کرد.»

کتاب «گردان نانواها» که تحقیق آن برعهده محمدمهدی رحیمی و محمدتقی رهایی بوده و تدوین آن توسط فاطمه ملکی صورت گرفته، در 182صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 60 هزار تومان توسط انتشارات راه یار منتشر شده است.

خاطرات زندانیان بحرینی از ایام شهادت حاج قاسم

کتاب «کُلنّا قاسم»؛ خاطرات زندانیان بحرینی از ایام شهادت حاج قاسم با ترجمه نعیم شرافت و بازنویسی میرمحمدابراهیم یزدانی، از دیگر تازه‌های نشر راه یار است که با مشارکت بنیاد مکتب حاج قاسم به چاپ رسیده است.

حاج‌ قاسم سلیمانی به‌عنوان سیدالشهدای مقاومت، با وقف زندگی خود در مسیر مقاومت، ثمرات و دستاوردهای عظیمی را برای مردم ایران و منطقه به ارمغان آورد. این شهید عزیز پس از شهادت نیز با تشییع‌ جنازۀ میلیونی خود در کشورهای ایران و عراق، پیام «مقاومت تا شهادت» را به گوش جهانیان رسانید. روایت خاطرات زندانیان بحرین از شنیدن خبر شهادت شهید سلیمانی و ابراز علاقۀ آن‌ها به این شهید، بخشی از ثمرات و دستاوردهای این پیغام جهانی شهید سلیمانی هست که نشانگر درستی و استواری مسیر او و همراهان شهیدش است.

کتاب , انتشارات راه یار , سردار سلیمانی ,

این کتاب، خاطرات مردانی هست که در سوگ شهیدی گریه می‌کنند که برخی از آن‌ها تاکنون او را از نزدیک ندیده‌اند. مردی که فرماندهی دل‌ها را در دست داشت. این کتاب، روایت مظلومیت شیعه و استواری جوانان مقاومت در مقابل ظلم‌وستم حکومت‌های مستکبر جهان هست. مردانی در این کتاب برای شما خاطره می‌گویند که با هدف آزادی جنگیدند و هم‌اکنون در بند زندان‌های آل‌خلیفه هستند؛ اما همچنان استوار و امیدوار به گرفتن انتقام خون فرماندۀ خودشان مقاومت می‌کنند.

حاج‌قاسم از بین ما و مردم منطقه رفت؛ اما امتداد راه و یاد او در محور مقاومت، همیشه باقی می‌ماند. وقتی از حسین(زندانی بحرینی)، دربارۀ وضعیت بحرین بعد از شهادت حاج‌قاسم، سؤال کردم، گفت: «شیعیان بحرین همچون سایر مردم آزادی‌خواه جهان روزها و شب‌های زیادی برای حاج‌قاسم راهپیمایی و عزاداری‌ بر پا کردند. جوانان و مردم انقلابی، شبانه به پخش شب‌نامه و شعارنویسی در رثای شهدای مقاومت مشغول بودند و روی دیوارهای شهر می‌نوشتند، کُلُّنا قاسم!» آری حاج‌قاسم حرارتی در دل بچه‌های محور مقاومت از سوریه تا لبنان و از لبنان تا بحرین و از بحرین تا پاکستان روشن نمود که شعله‌های آن کاخ‌های مستکبران و ظالمان در منطقه را به آتش خواهد کشید.

آنچه در روایت زندانیان بحرین از نظر می‌گذرد، تنها بخش کوچکی از عمق استراتژیک شخصیت مردمی و جهادی شهید سلیمانی است که تا سلول‌های زندان «جو» در بحرین نیز نفوذ کرده و آل‌خلیفه را به ترس انداخته است. حاج‌قاسم تنها فرماندۀ میدان شام و عراق نبود، بلکه الگوی تمام زنان و مردان محور مقاومت در جهان است و برادران بحرینی ما چه خوب گفته‌اند: «کُلُّنا قاسم!» همۀ ما قاسم سلیمانیِ زمان خودمان هستیم، در مبارزه با استکبار و ظلم طاغوت‌ها.

کتاب «کُلنّا قاسم»؛ خاطرات زندانیان بحرینی از ایام شهادت حاج قاسم با ترجمه نعیم شرافت و بازنویسی میرمحمدابراهیم یزدانی در 112صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت 40 هزار تومان توسط انتشارات راه یار منتشر شده است و علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را علاوه بر کتابفروشی‌ها، از سایت یا صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir تهیه کنند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه