دنیای کتاب

آمار نشر کتاب در فروردین‌ماه ۱۳۹۸ منتشر شد

به گزارش خوشه، به نقل از خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، آمار نشر کتاب نشان می‌دهد در فروردین‌ماه امسال تعداد ۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با ۳هزار و ۳۵۰ عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش داشته است و تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه با کاهش ۲۷درصدی روبه رو شده است.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در فروردین‌ماه ۱۳۹۸، موضوع ادبیات، کودک و کمک درسی به ترتیب با ۵۸۰، ۵۷۲ و ۴۰۸ عنوان کتاب در صدر قرار دارند. در حوزه تالیف بیشترین تعداد کتاب‌ها به موضوعات کمک درسی، ادبیات و کودک اختصاص دارد و در حوزه ترجمه، موضوعات کودک، ادبیات و فلسفه در صدر قرار دارند.

ناشران تهرانی در فروردین‌ماه ۱۳۹۸، ۲هزار و ۴۵۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند و سهم ناشران شهرستانی تنها ۱۷۲ عنوان کتاب بوده است. بیشترین کتاب‌‌های انتشاریافته در تهران و شهرستان به موضوع ادبیات و کمترین کتاب‌های انتشاریافته در شهرستان به موضوع زبان و علوم طبیعی و در تهران به ریاضیات اختصاص داشته است.

همچنین، از مجموع ۲هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده در فروردین ماه ۱۳۹۸، هزار و ۵۵۸ عنوان کتاب چاپ اول و هزار و ۶۶ عنوان کتاب باز چاپ هستند که بیشترین آثار چاپ اول به موضوع کمک درسی و  بیشترین کتاب‌های باز چاپ به موضوع کودک اختصاص پیدا کرده است.

از نظر جغرافیای نشر، ۹۳ درصد کتاب‌ها در تهران و ۴ درصد در خراسان رضوی، یک درصد در البرز و ۲ درصد در سایر استان‌ها شاهد انتشار کتاب هستیم.

تعداد کل کتاب‌ها در فروردین‌ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۲۲درصدی را شاهد بود و این کاهش در تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه، ۲۷ درصد و در تعداد کتاب‌های کودک و نوجوان ۱۵درصد بوده است.

همچنین براساس این آمار، تعداد کتاب‌های کمک‌درسی در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸، کاهش ۵ درصدی را نسبت به فروردین‌ماه سال گذشته تجربه کرده است و میانگین شمارگان با کاهش ۲۷ درصدی از هزار و ۴۸۱  نسخه به هزار و ۸۷ نسخه رسیده است.

میانگین قیمت هر کتاب نیز در نخستین ماه بهار ۱۳۹۸ با افزایش ۳۶ درصدی از ۱۷هزار و ۴۰۷ تومان در فروردین‌ماه سال گذشته به ۲۳ هزار و ۷۱۱ تومان در فروردین‌ماه سال جاری رسیده است.

کتاب‌های منتشرشده در بازه زمانی یک‌ماهه فروردین ماه ۱۳۹۷ از سوی ۵هزار و ۴۰ پدیدآورنده انتشار یافته که از این تعداد هزار و ۵۱۹ نفر زن و مابقی مرد بودند. همچنین در همین دوره زمانی در سال ۹۸ تعداد ۳هزار و ۴۰۰ پدیدآورنده فعالیت داشته‌اند که از این تعداد ۲هزار و ۱۳۶ نفر مرد و هزار و ۲۶۴ نفر آن زن بودند.

در فروردین‌ماه ۱۳۹۸انتشارات چشمه، آوای نور، ماهواره، نسل نواندیش، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرف‌زاده، آوای رها، بنیاد فرهنگ زندگی، فرانما و آنیما در فهرست پُرکارترین ناشر عمومی قرار گرفتند.

ازجمله ناشران پرکار حوزه کودک در فروردین ماه سال جاری می‌توان به انتشارات قدیانی، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، هوپا، پلیکان، کتاب پرنده، به نشر، ذکر، افق و آبادیران اشاره کرد.

ناشرانی همچون مدرسان شریف، مدرسان برتر، اوج خرد، پیک گل واژه، چتر دانش، جنگل،  الگو، خط سوم، راه اندیشه و شرکت انتشارات فنی ایران در فهرست پُرکارترین ناشران آموزشی فروردین‌ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

ازجمله کتاب‌هایی که در اول ماه بهار سال ۱۳۹۸توانستند در فهرست پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار بگیرند، می‌توان به «کتاب قرآن برای کودکان» از انتشارات ضریح آفتاب، «ایلیا، تولد یک قهرمان» از انتشارات ابراهیم، «بزرگترین فیل جهان» از انتشارات شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، «تسلی بخشی‌های فلسفه» از انتشارات  ققنوس، «چمران مظلوم بود؛ خاطراتی از شهید مصطفی چمران» از انتشارات یا‌زهرا(س)، «برای خدا مخلص بود؛ خاطراتی از شهید محمد ابراهیم همت» از انتشارات یا‌زهرا(س)، «حضرت یار ۲: خاطرات خود گفته حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای» از انتشارات یازهرا(س)، «جادوی کار پاره وقت: رشد و موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای» از انتشارات ذهن آویز، «نیروی حال» از انتشارات ذهن آویز و  «پروانه» از انتشارات افق اشاره کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه