دنیای کتاب

ارشاد با تداوم تعطیلی کتابفروشی‌ها حرفش را پس گرفت/ طرح بهارانه کتاب اجرا می‌شود

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با شیوع کرونا و پس از تعطیلی حدود یک ماهه کتابفروشی‌ها از موضع گذشته کوتاه آمد و اعلام کرد طرح فصلی بهارانه اجرا می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، این روزها و با افزایش آمار ابتلا به بیماری کرونا محدودیت‌های بیش‌تری اعمال می‌شود. از این رو کتابفروشی‌ها هم مشمول این محدودیت‌ها شده و قرار است همچنان تعطیل باشند.

بر اساس این گزارش، در حالی تعطیلی کتابفروشی‌ها وارد هفته چهارم می‌شود که قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران پیرامون تمدید مجدد محدودیت‌های ضد کرونایی در تهران اظهار داشت: اصناف برای جلوگیری از ورشکستی باید فعالیت داشته باشند و آمادگی کامل برای اجرای هر نوع پروتکل بهداشتی را دارند، اما بسته بودن واحدهای صنفی و فعالیت بانک‌ها و سازمان امور مالیاتی و … با توجه به شرایط اقتصادی سخت اصناف آن هم بدون هیچ حمایتی اصلاً کارشناسی و گره‌گشا نیست و بارها مراتب اعتراض خود را اعلام کرده‌ایم.

کتابفروشی‌ها جز مشاغل گروه یک نبوده و همچنان با وجود گلایه‌های متعدد، تعطیل هستند. هرچند بسیاری از کتابفروشی‌ها با نامه‌های متعدد به مسئولان همچون وزیر ارشاد درخواست ورود این شغل به گروه یک را دارند، اما این مساله هنوز به جایی نرسیده است.

بسیاری از آنها مدعی هستند به زودی تعداد فعالان صنف کتابفروش کاهش یافته و اغلب افراد با تغییر کاربری به فعالیت می‌پردازند؛ چراکه اغلب آنها از برگشت خوردن چک‌ها ابراز نگرانی می‌کنند و تعطیلات را ضربه سختی بر اقتصاد نشر می‌دانند. هرچند صبح امروز معاون اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرد: چک‌ها تا ۲۰ اردیبهشت برگشت نمی‌خورند، اما باز هم نگرانی‌هایی وجود دارد.

از سوی دیگر اقبال مردم به خرید آنلاین همزمان با آغاز کرونا صفحه جدیدی از فعالیت در این عرصه را رقم زده است. اما باید بپذیریم که بسیاری از کتابفروشی‌ها سنتی فعالیت داشته و همچنان فروش آنلاین ندارند.

* کام بک ارشاد به طرح فصلی بهارانه

همانگونه که رئیس اتاق اصناف تهران می‌گوید، باید در کنار این تعطیلی‌ها حمایت‌هایی هم صورت گیرد. با محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره گفت‌وگو کردیم. او درباره حمایت از کتابفروشی‌ها گفت: در تلاشیم پس از اتمام نمایشگاه مجازی قرآن، طرح فصلی بهارانه را اجرایی کنیم.

این سخنان معاون وزیر ارشاد در حالی مطرح می شود که این وزارتخانه پیش از این به دلیل برگزاری نمایشگاه قرآن تمایل نداشت طرح بهارانه کتاب را در کتابفروشی‌ها اجرا کند، اما تعطیلی‌ها ارشاد را بر آن داشت تا پس از اتمام نمایشگاه قرآن طرح بهارانه را در کتابفروشی‌ها اجرایی کند. 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه