تازه های کتابدنیای کتابمعرفی کتاب

امامزاده‌ای که مدافع حرم بود

انتشارات جمکران کتاب «شاه جعفر»، به قلم سعید محمدی را با نگاهی تاریخی همراه با زبانی داستانی از مقاومت مردم قم دربرابر حمله مغول منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب «شاه جعفر»، از سوی واحد ادبیات پایداری انتشارات کتاب جمکران و به قلم سعید محمدی به چاپ رسید. این کتاب با مشارکت کنگره ملی شهدای استان قم تولید شده است.

امامزاده جعفر شهید از نوادگان امام موسی کاظم(ع) بود که مزار شریف‌شان در خیابان امامزاده ابراهیم(س) قم و کمی بالاتر از امامزاده ابراهیم(س) واقع شده است. این امامزاده جلیل‌القدر از شهدای شهر قم بود که در حمله مغول به این شهر به شهادت رسیدند.

رمان «شاه جعفر» ماجرای زندگی یونس، جوانی نمک‌فروش است که کارش، استخراج نمک از اطراف قم(دریاچه نمک) و فروش آن در قم است. او عاشق عطیه، یکی از دخترهای دهکده جمکران شده اما به هر دری می‌زند، نمی‌تواند رضایت پدر دختر را بگیرد. با دعوای طایفه آنها و طایفه عطیه، اوضاع برایش سخت تر می‌شود. یونس قصد کمک گرفتن از شاه جعفر که از بزرگان قم است را دارد که خبر می‌رسد لشکر مغول، به فرماندهی امیرزاده جته نویان، در حال حمله به قم است.

شهر با اعلام این خبر به هم می‌ریزد و همه در تدارک دفاع می‌شوند. مردم تصمیم می‌گیرند به رهبری امامزاده جعفر، دروازده‌ها بسته و حصار شهر مستحکم شود و در داخل شهر به دفاع برخیزند. مقدمات کار فراهم می‌شود. مغول ها به پشت دروازه‌های قم می‌رسند، اما با مقاومت قمی‌ها، در فتح شهر ناموفق می‌مانند.

در معرفی ناشر از کتاب آمده است: ماجرای حمله مغول به قم از ناگفته‌های تاریخ است. ناگفته تر از آن، دفاع غیورانه مردم قم به رهبری شاهزاده سید جعفر است. رمان «شاه جعفر» را باید خواند تا آنچه بر مردم قم در این هجوم گذشته، برای همگان روشن شود.

در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم: سر کوچه‌شان که رسید، موسی، برادر عطیه را دید که به سرعت به سوی او می‌آید. سرش را با پارچه سفیدی بسته بود. ردّ خون از زیر پارچه مشخص بود. شنیده بود که زخمی شده. موسی که به او رسید با اضطراب و ترس، در حالی که صدایش می‌لرزید، گفت: «مغول دروازه را با منجنیق به سنگ بسته! این دفعه با دفعات قبل فرق می کند. اوضاع خیلی خراب است. دروازه ترک خورده، انگار آتش زدن باغ، تعدادی از سربازانشان را سوزانده و حالا عصبانی اند. خدا به خیر بگذراند. …»

کتاب «شاه جعفر» به قلم سعید محمدی نوشته شده که نگارش کتاب «مأموریت در قصر» را با حال و هوای تاریخی در پرونده ادبی خود دارد. این کتاب در 188 صفحه و به قیمت 70 هزار تومان توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و روانه بازار نشر شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه