دنیای کتاب

برگزاری میزهای مشاوره کتاب در ایستگاه‌های مترو تهران

معاون فرهنگی، اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از برنامه این شرکت در برگزاری باشکوه‌تر نمایشگاه کتاب خبر داد و گفت: میزهای مشاوره کتاب در ایستگاه‌های مترو برپا می‌شود.

برگزاری میزهای مشاوره کتاب در ایستگاه‌های مترو تهران

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدمحمد نقیب معاون فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از برنامه این شرکت در برگزاری باشکوه‌تر نمایشگاه کتاب خبر داد و گفت: میزهای مشاوره کتاب در ایستگاه‌های مترو برپا می‌شود.

 سیدمحمد نقیب درباره برنامه‌های فرهنگی در نظر گرفته ‌شده از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: در اولین جلسه‌ای که با اتاق فکر درباره این موضوع تشکیل دادیم، چهار برنامه مرتبط با نمایشگاه کتاب در نظر گرفته شد که در جلسات بعدی کامل‌تر شده و اولین برنامه، میزهای مشاوره کتاب است. 

وی با بیان اینکه چند سال قبل هم این کار با کمک دانشگاه‌ها، انتشارات‌ها و بعضی اعضاء مرکز تبادل کتاب انجام شده افزود: برای اجرای این طرح در ایستگاه‌های مترو میزهایی گذاشتیم که اشخاص وارد به حوزه کتاب مردم را در انتخاب کتابی که با سلیقه یا نیازشان هماهنگ باشد، راهنمایی کنند.

نقیب با بیان اینکه برنامه دوم برای ۴۰۱ پله مترو همراه با معرفی کتاب‌های متنوع است اظهار داشت: روی این پله‌ها عکس جلد کتاب‌های متنوعی نصب می‌شود که برای عموم جذاب و خواندنی باشد و به این ترتیب با معرفی کتاب‌ها، مردم را به تهیه آن کتاب‌ها تشویق می‌کنیم.

وی در ادامه عنوان کرد: گام سوم، معرفی ۱۰ کتاب شاخص با موضوعات عمومی به وسیله چاپ جلدشان بر سازه‌های بزرگ آهنی به قطر سه متر است و در نهایت با توجه به اینکه مردم حین بازگشت از نمایشگاه اکثراً به شدت خسته هستند، در ایستگاه‌های مترو نزدیک به نمایشگاه برای مردم جشنی در نظر گرفته‌ایم که با روحیه بهتری به خانه برگردند.

معاون فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو با تأکید بر اینکه عمده این تبلیغات در خط ۱ مترو انجام خواهد شد افزود: از ظرفیت ایستگاه‌های تقاطعی و پرتردد دیگر هم غفلت نمی‌کنیم.

معاون فرهنگی اجتماعی متروی تهران با پیش‌بینی استقبال زیاد مردم از نمایشگاه امسال، به مزایای نمایشگاه مجازی هم اشاره کرد و گفت: می‌دانیم که برگزاری حضوری نمایشگاه مشکلاتی مثل ازدحام ترافیکی را ایجاد می‌کند به همین دلیل از مسئولین برگزاری نمایشگاه تقاضا می‌کنیم که از نمایشگاه مجازی هم غافل نشوند و آن را کم‌ اهمیت تلقی نکنند.

نقیب با بیان اینکه در طرحی دیگر از مخاطبین مترو می‌خواهیم یک پاراگراف از کتاب خوبی که خوانده‌اند را برای ما بفرستند تا در واگن‌های مترو کار کنیم، گفت: در حال حاضر یک کتابخانه در ایستگاه میدان ولی‎عصر تهران برپاست و برپایی دو کتابخانه دیگر در ایستگاه‌های مترو از برنامه‌های سال ۱۴۰۱ معاونت فرهنگی اجتماعی مترو خواهد بود.

این مسئول در پایان از اقدامات متروی تهران در سایر ایام سال در راستای عمق بخشی به فرهنگ کتابخوانی خبر داد و عنوان کرد: در هفته‌های اهداءکتاب، چند کتاب به‌ روز و خوب را انتخاب کرده و مانند یک کتابخانه متحرک به ایستگاه‌های مختلف می‌بریم، افراد با خواندن یک پاراگراف از کتاب می‌توانند این کتاب‌ها را از ما هدیه بگیرند.

 سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت در محل مصلی تهران به دو شکل حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه