تازه های کتابدنیای کتاب

بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ منتشر شد/ پیشتازی آثار تالیفی

۱۰هزار و ۱۷۶عنوان کتاب از سوی هزار و ۴۰۵ ناشر در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ راهی بازار نشر شده است. از مجموع آثار منتشر شده در این ماه ۷هزار و ۲۲۳ عنوان کتاب تالیف بوده است.

به‌گزارش روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، آمار موضوعی کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه‌ کتاب و ادبیات ایران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه در مجموع ۱۰هزار و ۱۷۶عنوان کتاب از سوی هزار و ۴۰۵ ناشر منتشر شده است.

از مجموع آثار منتشر شده در این ماه ۷هزار و ۲۲۳ عنوان کتاب تالیف و ۲هزار و ۹۵۳ عنوان کتاب ترجمه در پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گرفت. بیشترین آثار تالیفی در موضوعات کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی، کودک و نوجوان و دین بوده و بیشترین آثار ترجمه‌ای به موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، علوم عملی، فلسفه و روان‌شناسی و علوم اجتماعی اختصاص پیدا کرده است.

 در دومین ماه بهار ۱۴۰۲ بیشترین کتاب‌ها با موضوعات ادبیات، کمک درسی، کودک و نوجوان و علوم اجتماعی منتشر شده‌اند و موضوعات ادبیات، علوم اجتماعی، علوم عملی، کودک و نوجوان و کمک درسی در فهرست بیشترین کتاب‌های چاپ اول  قرار گرفتند و بیشترین کتاب‌های چاپ مجدد به موضوعات کمک درسی، ادبیات، کودک و نوجوان، علوم اجتماعی و فلسفه و روان شناسی تعلق گرفت.

از مجموع کل کتاب‌‎های منتشر شده در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در مجموع ۶هزار و ۴۷۸ عنوان چاپ اول و مابقی چاپ مجدد بودند. ناشران استان تهران ۶۴درصد از آثار چاپ اول و ناشران استان قم  ۱۰درصد آثار چاپ اول را از آن خود کردند و مابقی کتاب‌ها  از سوی ناشران سایر استان‌ها راهی بازار نشر شدند.

همچنین از مجموع کتاب‌های منتشر شده در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در مجموع  ۷هزار و ۷۸ عنوان کتاب در استان تهران و مابقی در سایر استان‌ها منتشر و پیش‌روی خوانندگان قرار گرفته است.

شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در این ماه به ۸ میلیون و ۷۳۲ هزار و ۶۲۵ نسخه و میانگین شمارگان به ۸۵۸ نسخه رسیده است. بیشترین شمارگان کل کتاب‌ها به موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی و دین تعلق گرفته است و موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، علوم طبیعی و ریاضیات، تاریخ و جغرافیا و دین به ترتیب بیشترین میانگین شمارگان کتاب‌ها را در این ماه به نام خود ثبت کرده‌اند.

 

از نکات قابل توجه در گزارش کتاب های منتشر شده در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ اختصاص بیشترین شمارگان کل کتاب‌ها به موضوعات کودک و نوجوان است که سهم این کتاب ها از کل شمارگان منتشر شده ۱میلیون و ۹۳۱ هزار و ۶۸۵ عنوان بوده است. 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه