تازه های کتابدنیای کتاب

ماجرای نوستالژی دهه شصتی‌ها/ «بچه‌های آباده» الآن کجا هستند؟

کتاب «مادر برام قصه بگو»؛ خاطرات شفاهی گروه سرود آباده به قلم بهنام باقری و توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شد.

 

کتاب «مادر برام قصه بگو»؛ خاطرات شفاهی گروه سرود آباده شیراز به قلم بهنام باقری توسط انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شد.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «بیست و ششم اسفند 1366، روزی که بچه‌های گروه سرود آباده در ساختمان پاستور نهاد ریاست جمهوری در محضر رئیس جمهور وقت، آقای خامنه‌ای سرود اجرا کردند، من 26 روز بیشتر سن نداشتم و بالطبع هیچ درکی از عشق و شورونشاط دهه چهلی‌ها و دهه پنجاهی‌ها از سرودهای این گروه در دهه 60، نداشتم. اما بعدها که بزرگ و بزرگ‌تر شدم، هم سرودها – را شنیدم و صفاکردم، هم از عشق و صفای بزرگ‌ترهای دهه 60 به سرودهای این گروه مطلع شدم؛ عشق و صفایی که معمولاً از آن با عنوان «نوستالوژی دهه شصتی‌ها» یاد می‌کردند و می‌کنند؛ نمونه‌اش همین نظرهایی که نوجوان‌ها رو جوان‌های آن دوران زیر پست اینستاگرامی اجرای گروه سرود آباده در حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوران ریاست جمهوری» گذاشته‌اند…

کار هنری‌ای که آن چنان در بین مردم محبوبیت داشته که بعد از گذشت حدود 30 سال هنوز مردم از آن به نیکی یاد می‌کنند، حتماً ارزش تاریخ‌نگاری و خاطره‌نگاری دارد؛ هم به عنوان ثبت بخشی از تاریخ فرهنگی انقلاب اسلامی ایران و هم به عنوان تجربه‌نگاری برای استفاده در حال و آینده… .

آنچه باعث شهرت احمد توکلی، مربی گروه سرود و به تبع آن گروهش شد، چند سرود در اواسط دهه 60 بود که معروف‌ترینشان، سرود «مادر» یا «قصه بابا» بود که در اواخر سال 1366 ساخته شد. این سرود به همراه سرودهای «آلاله»، «دلیران تنگستان» و «یل شیردل»، محبوبیت ویژه‌ای بین مردم ایران پیدا کرد. محبوبیتی که نام «گروه سرود آباده» را بر سر زبان‌ها انداخت…

سرودهایی که به صورت رسمی اجرا شده و در متن کتاب به آن اشاره شده و همچنین بخش‌هایی از سرودها که اعضای گروه در جلسات مصاحبه خوانده‌اند، در قالب QR code به صورت صوتی یا تصویری در کنار متن گنجانده شده است.»

در بخشی از کتاب این چنین آمده است: «آباده را تو کشور کسی نمی‌شناخت و نمی‌دانست کجاست و اصلاً کجای نقشه ایران قرار دارد. اما سرود مادر و بقیه سرودهای ما باعث شد سری تو شهرها دربیاورد و شناخته شود. بعد از آن وقتی به شهرهای مختلف می‌رفتیم، می‌شنیدیم بعضی‌ها که ما را می‌دیدند،‌ می‌گفتند: «اینا همون بچه‌هایی هستن که سرود مادرو خوندن.» جلوی اتوبوسمان نوشته بودند: گروه سرود امور تربیتی شهرستان آباده.» این برای شهرهای دیگر بود، تو شهر خودمان که انگشت‌نما شده بودیم.»

مصاحبه‌های این کتاب را که نزدیک به یک میلیون کلمه شده است و ششمین عنوان از کتاب‌های رده سرود‌ها و ترانه‌های انقلاب ناشر است، محمدمهدی رحیمی برعهده داشته و تدوین آن توسط بهنام باقری صورت گرفته است.

«مادر برام قصه بگو»؛ در 392صفحه، شمارگان هزار جلد و با قیمت 80هزار تومان توسط انتشارات راه یار به چاپ رسیده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه