تازه های کتابدنیای کتابمعرفی کتاب

نخبه‌ای که دست راست شهید همت بود

شهید محمدرضا کارور یکی از نخبه‌های جنگ تحمیلی بود و بازوی راست شهید همت محسوب می‌شد. هنگامی که خبر شهادت کارور را به همت دادند، گفت: با شهادت او کمرم شکست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ انتشارات 27 بعثت به‌تازگی کتابی با عنوان «گمشده مجنون» به قلم مریم عباسی‌جعفری را منتشر کرده است که زندگینامهٔ سردار شهید محمدرضا کارور است؛ شهیدی که پیکرش هنوز در جزیره مجنون باقی است. شهید محمدرضا کارور در اسفندماه سال 1336 در روستای در دهی از توابع فیروزکوه به دنیا آمد. او در اسفندماه سال 1362 هجری شمسی در سن 26‌ سالگی طی عملیات خیبر به شهادت رسید.

شیما ناصری، نویسنده، در یادداشتی به معرفی این کتاب پرداخته و نوشته است: «گمشده مجنون» سی‌امین کتاب از مجموعه کتب بیست و هفتی‌های انتشارات 27 بعثت است که به زندگی‌نامه سردار شهید محمدرضا کارور یکی از فرماندهان لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) با استناد به مستندات موجود به رشته تحریر در آمده است.

 او در بخش دیگری از این یادداشت به شرح کوتاهی از زندگی شهید کارور اشاره و اضافه کرده است: در کودکی در کارگاه نجاری پدر به فراگرفتن این حرفه مشغول گشت. از آنجایی که روستای زادگاهش فاقد امکانات تحصیلی و آموزشی بود، به اتفاق خانواده به ورامین مهاجرت کردند. او ایام خود را با کار و تحصیل سپری می‌کرد ولی با این حال از اوضاع پیرامونش نیز غافل نبود.

وقتی به سن سربازی رسید با خود عهد بست به هیچ قیمتی حتی برای یک ساعت به رژیم طاغوت خدمت نکند؛ به ‌همین دلیل مجبور به فرار از خانه و کاشانه خود شد. جرمش علاوه بر فرار از خدمت سربازی، مبارزات سیاسی هم بود. او در اغلب صحنه‌های سرنوشت‌سازی که سال 1357 در تهران رخ می‌داد، حضوری فعال داشت و در عین حال با ادامه تحصیل (به صورت شبانه)، موفق به اخذ دیپلم ریاضی شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی، به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.در جبهه مسئولیت‌های متعددی را عهده‌دار شد. از جمله: فرماندهی گردان مقداد و مسئولیت طرح و برنامه تیپ 27 حضرت محمد رسول‌الله‌(ص). عزیمت به لبنان، ‌همراه شهید همت و حاج ‌احمد متوسلیان و همچنین فرماندهی گردان مالک نیز از دیگر فعالیت‌های محمدرضا بود.

به گفته ناصری؛ «شهید محمدرضا کارور» یکی از نخبه‌های جنگ تحمیلی بود؛ او بازوی راست شهید همت محسوب می‌شد و در بیشتر عملیات‌ها همراه شهید همت بود، هنگامی که خبر شهادت کارور را به شهید همت دادند وی گفت: با شهادت محمدرضا کارور کمر من شکست.

کتاب حاضر نتیجه ساعت‌ها گفت‌و‌گو با بیش از 50 نفر از دوستان و اعضای خانواده شهید کارور با حفظ امانت‌داری و راستی‌آزمایی بر اساس مستندات موجود با چاشنی داستان به رشته تحریر در آمده است.

نویسنده «گمشده مجنون» در مقدمه این کتاب نوشته است: شهید محمدرضا کارور یکی از فرماندهان کم سن و سال گردان مالک اشتر لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) است. فرمانده‌ای که به جرأت می‌توان گفت زندگی درخشانش مغفول مانده است. به تدریج سختی‌های جبهه روحش را صیقل داد و از او فرمانده با تجربه‌ای ساخت که توانست چندین روز، خط گردان مالک را زیر آتش بی سابقه عملیات‌ها نگاه دارد.

جذاب‌ترین فصل کتاب زمانی است که همه افراد لشکر در پادگان ابوذر و پس از یک عملیات سخت جمع شده بودند. در این عملیات تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها بسیار زیاد بود. در عین حال موفقیت چندانی نیز نصیب رزمندگان نشده بود. همین امر باعث شده بود که بسیاری از بچه‌های عملیات روحیه خود را از دست بدهند و بسیار ناامید و ناراحت باشند؛ از این رو طی یک مشورت، شهید محمدرضا کارور تصمیم گرفت تا تحولی در روحیه رزمندگان ایجاد کند. آنان با کمک یک تئاتر کوچک که نکات طنز بسیاری در آن بود، روحیه بچه‌ها را تغییر دادند.

مریم عباسی بخش‌های اصلی کتاب را بیشتر از زبان همسر شهید بیان کرده است. همچنین در این کتاب رویداد‌های مهم دفاع مقدس بر اساس مستندات مطرح شده و تمامی عملیات‌هایی که شهید کارور در آن شرکت داشته به صورت کامل بیان شده است. با اینکه نویسنده کتاب، نو قلم است اما تمام مطالب کتاب با تصویرسازی دقیق به تمام جزییات ابعاد زندگی محمدرضا پرداخته و توانسته است مخاطب را از اول تا آخر کتاب با خود همراه کند.

دلیل نامگذاری کتاب «گمشده مجنون» پیشنهاد یکی از خواهران شهید بوده که اشاره‌ای به گمنام و مفقودالاثر بودن شهید کارور در جزیره مجنون دارد. این اثر در هشت فصل تألیف شده است. «از کوچه پس کوچه‌های درده تا قیام خونینِ دشت ورامین»، «نفس‌های آخر زمستان»، «غوغایی در دل»، «شروع جنگ تحمیلی»، «خواستگاری»، «زندگی با گردان مقداد»، «زندگی با گردان مالک» و «عملیات خیبر، اسفند 1362» عناوین سرفصل‌های مختلف این کتاب هستند. «گمشده مجنون» در 559 صفحه با قیمت 139 هزار تومان توسط انتشارات 27 بعثت منتشر و روانه بازار نشر شده است.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه