تازه های کتابدنیای کتاب

کتاب جدید “کلر ژوبرت” برای کودکان به بازار آمد/ خاطراتی جالب از یک قهرمان متفاوت

کتاب کودک «پس مرتضی کو؟» براساس خاطره‌ای از دوران کودکی شهید آیت‌الله مرتضی مطهری توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نگارش درآمده و روانه بازار نشر شده است.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، تازه‌ترین اثر از تولیدات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «پس مرتضی کو؟» در قالب کتاب کودک منتشر شد. این اثر که براساس خاطره‌ای از دوران کودکی شهید آیت‌الله مرتضی مطهری به نگارش درآمده، اولین جلد از مجموعه کتاب‌های «ستاره‌ دنباله‌دار» است که با هدف معرفی شخصیت‌های مهم و اثرگذار انقلاب، توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به طبع رسیده است.

کلر ژوبرت نویسنده و تصویرگر این اثر در زمره برجسته‌ترین خالقان کتاب کودک بوده و آثاری از وی در جشنواره‌های مختلف، جوایزی را کسب کرده است.

محمدرضا هراتی معاون فرهنگی هنری مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم درباره این کتاب گفت:  فروردین 1390 بود که مقام معظم رهبری در دیدار مسئولین و محققان مرکز اسناد انقلاب اسلامی، توجه به مخاطب نسل جوان را متذکر شدند. ارائه دانش تاریخی به مخاطب جوان، یکی از منویات رهبر معظم انقلاب بود. ایشان صریحاً عنوان کردند که اصلی‌ترین مخاطب تاریخ، نسل جوان هستند که از قضا از حوادث انقلاب و جزئیات آن، اطلاعات کمی دارند. از این رو، مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، یکی از کارویژه‌های خود را دانش‌افزایی برای این قشر قرار داد. مجموعه «دانستنی‌های تاریخ انقلاب برای جوانان» با همین هدف شروع به کار کرد و امروز به حمدلله بیش از 140 عنوان کتاب در این حوزه در اختیار نسل جوان قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: پس از ورود به عرصه تولید محتوای تاریخی برای قشر جوان و نوجوان، همکاران ما در مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی به این نتیجه رسیدند که باید در عرصه‌های مهم دیگر و از جمله عرصه کتاب کودک نیز ورود کرد.

هراتی ادامه داد: از آنجا که صفحات تاریخ معاصر ایران به ویژه تاریخ انقلاب اسلامی قهرمانان برجسته و ویژه‌ای به خود دیده است، بر آن شدیم تا این قهرمان‌ها را به کودکان این سرزمین معرفی کنیم. چرا که کودکان به اقتضای سن خود، همیشه مجذوب قهرمانان می‌شوند و چه بهتر که به جای اسطوره‌سازی‌های خیالی، قهرمانان واقعی را به عنوان الگو به کودکا‌ن‌مان معرفی کنیم. از اینجا بود که ایده مجموعه «ستاره دنباله‌دار» خلق شد.

معاون فرهنگی هنری مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینکه اولین عنوان از مجموعه «ستاره دنباله‌دار» به شخصیت شهید آیت‌الله مطهری اختصاص دارد، یادآور شد: این اثر با عنوان «پس مرتضی کو؟» براساس خاطره‌ای از دوران کودکی شهید مطهری، در قالب داستانی آمیخته با تخیل به نگارش درآمده است.

وی درباره نویسنده این کتاب گفت: خانم کلر ژوبرت که در عرصه کتاب کودک آثار ارزنده‌ای خلق کرده‌اند، زحمت نگارش و تصویرگری این کتاب را بر عهده داشتند. خانم ژوبرت با متنی روان و با خلق تصاویری جذاب، کودک را با قصه همراه می‌کند.

هراتی با بیان این که کتاب «پس مرتضی کو؟» با نظارت کارشناسان حوزه کودک و مشاوران مطرح این عرصه تولید شده است، گفت: علاوه بر سیر داستان، تلاش شده با کمک روانشناسی رنگ‌ها، نمای بصری مناسبی به مخاطب کودک عرضه شود.

وی از تولید آثاری دیگر در این حوزه خبر داد و گفت: به امید خدا در آینده، عناوین جذاب دیگری از این مجموعه به دست مخاطبان خواهد رسید و تلاش خواهد شد تا کودکان این سرزمین با قهرمانان تاریخ انقلاب بیشتر آشنا شوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه