دنیای کتاب

کتاب گران‌تر شد/ افزایش قیمت ۵۵ درصدی کتاب در اردیبهشت ماه

آمارهای نشر حکایت از افزایش قیمت ۵۵ درصدی کتاب در اردیبهشت ماه نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته دارد. بر این اساس میانگین قیمت کتاب به ۶۲ هزارتومان رسیده است.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بر اساس آمارهای خانه کتاب در اردیبهشت ماه گذشته 10 هزار و 687 عنوان کتاب منتشر شده است که از این میان 7 هزار و 547 عنوان کتاب و 3 هزار و 133 عنوان ترجمه بوده است.

شمار کتاب‌های چاپ اول ناشران در اردیبهشت‌ماه 6 هزار و 536 عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها 4 هزار و 141 عنوان بوده است. کاهش فاصله تجدیدچاپ با چاپ اول موضوعی است که بسیاری از کارشناسان نشر در ماه‌های اخیر نسبت به آن هشدار داده و آن را نتیجه شرایط اقتصادی حاصل حاضر نشر عنوان می‌کنند.

میانگین شمارگان کتاب در اردیبهشت ماه که نمایشگاه کتاب تهران پس از دو سال وقفه در آن برگزار شده هزار و 35 نسخه بوده و میانگین قیمت کتاب نیز به 62 هزار تومان رسیده است.

مقایسه میانگین قیمت کتاب در اردیبهشت سال جاری با بازه زمانی مشابه در سال گذشته که میانگین قیمت کتاب 40 هزار تومان بود،‌ حکایت از افزایش قیمت 55 درصدی کتاب است. 

ادبیات با 2 هزار و 50 عنوان کتاب در راس پرتعدادترین عناوین منتشر شده اردیبهشت ماه قرار دارد و پس از آن کودک و نوجوان با هزار و 591 عنوان، علوم عملی با هزار و 392 عنوان،‌ کتاب در رده‌های بعدی قرار دارند.

 در حوزه کودک و نوجوان از هزار و 591 عنوان کتاب منتشر شده، 953 عنوان تألیفی و 638 عنوان ترجمه بوده است. شمار کتاب‌های چاپ  اول در این حوزه نیز به 796 عنوان و در مقابل شمار تجدید چاپی‌ها با یک اختلاف به 795 عنوان رسیده است. کاهش فاصله میان تجدید چاپ و  چاپ اول و فزونی گرفتن حتی یک عنوانی چاپ اولی‌ها در این حوزه قابل توجه است،‌ چرا که حوزه کودک و نوجوان در ماه‌های اخیر شاهد فاصله معنادار و پیشی گرفتن تجدید چاپی‌ها بر چاپ اولی‌ها بوده است و این موضوع نگرانی‌های بسیاری را حتی در میان ناشران برانگیخته است.

 

میانگین شمارگان کتاب در حوزه کودک و نوجوان نسبت به حوز‌های دیگر نشر از وضعیت بهتری برخوردار بوده و به 1700 نسخه رسیده است،‌ هم‌چنین میانگین قیمت در این حوزه نیز 34 هزار تومان ثبت شده است.که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته 36 درصد گران‌تر شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه