دنیای کتاب

تخصیص ۱۰ میلیارد تومان به توسعه کتابفروشی‌ها

به گزارش خوشه، همایون امیرزاده مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس،‌ درباره اعطای وام کم‌بهره به ناشران و کتابفروشان و اهالی قلم اظهار داشت: سال گذشته تفاهم‌نامه با بانک شهر منعقد شد تا بر اساس آن ناشران و کتابفروشان از وامی با سود 9 درصد بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه 18 میلیارد تومان تا به امروز وزارت ارشاد معرفی به بانک داشته است ولی نزدیک به 12 میلیارد تومان تاکنون از اعتبار جذب شده است، تصریح کرد: حدود 10 میلیارد تومان از این اعتبار در حوزه توسعه کتابفروشی‌ها و تقویت ویترین کتاب صرف شده و 2 میلیارد هم در حوزه اهل قلم هزینه شده است.

امیرزاده در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بیشترین اعتبار و جذب در بخش اهالی قلم بوده خاطر نشان کرد: 80 درصد اعتبار تخصیصی در حوزه اهل قلم جذب شده است.

به گفته مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد، برای باقی پرونده‌ها و متقاضیان که درخواست داده بودند اما مراحل تکمیل پروسه دریافت و پرونده‌شان ناقص بود سه ماه فرصت تعیین شد تا مدارک را تکمیل کنند، اما با توجه به اینکه این مدت به پایان رسیده کارگروه بزودی در جلسه‌ای به درخواست‌ها رسیدگی خواهد کرد.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه نامه‌ای به دریافت کنندگان ارسال شده است توضیح داد: در این نامه به دریافت‌کنندگان اعلام شده تا 15 تیرماه گزارش‌های خود در راستای مصرف این تسهیلات را به موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ارسال کنند. بنابراین ظرف یک هفته آینده گزارش‌های نهایی کارکرد اعتبار اعلام خواهد شد.

امیرزاده گفت: از این میان بیش از 100 طرح یا برای راه‌اندازی یا توسعه و یا نوسازی و یا تقویت ویترین بوده است که ابتدا مورد بررسی قرار گرفته و سپس معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: آن عده‌ از متقاضیان که نتوانستند 8 میلیارد را جذب کنند دلایل متفاوتی از جمله عدم تکمیل پرونده را داشتند و یا ممکن است بدهی داشته باشند و یا وثیقه مورد نیاز را تامین نکردند. ما فرصت 3 ماهه برای تعین تکلیف برای این گروه از ناشران و متقاضیان داده‌ایم. این گروه همان افرادی هستند که معرفی شده و استحقاق دریافت وام را داشتند اما اگر ظرف مدت اعلامی نتوانند مدارک لازم را تهیه کنند از پروسه اعطای وام کنار گذاشته می شوند.

مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد گفت:‌با توجه به اینکه متقاضیان زیادی در حال حاضر طرح‌هایشان تصویب شده و ما منتظر گزارش دقیق مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران هستیم، فکر می‌کنم طی هفته آینده گزارش‌های نهایی ارائه شود.

امیرزاده در پاسخ به این سؤال که سقف این اعتبار 20 میلیارد است، گفت: بله در این مرحله 20 میلیارد تومان در نظر گرفته شده اما در حال تلاش هستیم مجددا بتوانیم سپرده‌گذاری را تقویت کنیم و جذب ادامه داشته باشد.

وی درباره پروسه اعطای وام و تائید متقاضیان هم گفت: طرح‌ها به کارگروه تسهیلات و بررسی تخصیص تسهیلات کتابفروشان ومراکز توزیع می‌رود که این کارگروه در معاونت فرهنگی شکل گرفته و رئیس آن مدیرکل دفتر کتاب و کتابخوانی است که اعضایی از صنف نیز در آن حضور دارند.

مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد گفت:‌طرح‌ها ابتدا ارسال می‌شود. پس از اینکه فرم‌ها تکمیل شد کارشناسی اولیه صورت می‌گیرد و اگر لازم شد طرح‌ها با توجه به اینکه از مناطق کمتر توسعه یافته هستند، تائیدیه از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانی اخذ می‌شود و متعاقب آئین‌نامه و بر اساس نوع درخواست تسهیلات ارائه می‌شود.

این مقام مسئول گفت:‌سقف مشخصی با معدل 300 میلیون تومان که برای کتابفروشی‌های با 50 تا 60 متر زیربنا تعیین شده اما پیش آمده که ما تا نزدیک 900 میلیون تومان برای یک پروژه از جمله دنیای کتاب قم تسهیلات اعطا کرده‌ایم.اینها توانستند فضای 2 هزار متری را ایجاد کنند و از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی در پایان گفت:‌با افزوده شدن این پروژه‌ها نزدیک به 10 هزار متر به فضای کتابخوانی و آموزشی کشور اضافه می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه