تازه های کتابدنیای کتابمعرفی کتاب

«محرمانه‌های روابط ایران و سوریه» در بازار کتاب

کتاب «محرمانه‌های روابط ایران و سوریه» نوشته عبدالحلیم خدام و با ترجمه وحید خضاب در انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کتاب «محرمانه‌های روابط ایران و سوریه» نوشته عبدالحلیم خدام و با ترجمه وحید خضاب در انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

کتاب «محرمانه‌های روابط ایران و سوریه» روایتی است از عبدالحلیم خدام، وزیر خارجه و معاون رئیس جمهور سوریه که در حال حاضر به فرانسه پناهنده شده است. همچنین همراه این کتاب صورت جلسات منتشر نشده دیدارهای سران سیاسی و امنیتی ایران با روسای جمهور و مقامات سیاسی و امنیتی منطقه نیز قرار گرفته است.

عبدالحلیم خدام سیاستمدار سنی مذهب سوری، از نوجوانی به حزب بعث سوریه پیوست و به مرور تبدیل به یکی از مهم‌­ترین شخصیت­‌های این حزب شد. او در دوران حکومت حافظ اسد ابتدا به وزارت خارجه رسید و چهارده سال در این سمت خدمت کرد. سپس از سال ۱۹۸۴ به­ عنوان معاون رئیس جمهور و تبدیل به مرد شماره دو نظام سوریه شد.

با انتخاب بشار اسد به جانشینی پدر، خدام همچنان جایگاه خود را به­‌عنوان معاون رئیس جمهور حفظ کرد؛ اما به مرور با نظام سیاسی کشور دچار اختلاف شد و ابتدا در ژوئن ۲۰۰۵ (خرداد ۱۳۸۴ ) از منصب معاونت رئیس ­جمهور کنار گذاشته شد و هفت ماه بعد در انتهای دسامبر ۲۰۰۵ ( دی ۱۳۸۴ ) با خروج از کشور، از نظام سیاسی سوریه اعلام «جدایی» کرد.

کتاب حاضر، نوشته چنین شخصیتی است. خدام این کتاب را نه در زمان حضورش در سوریه، بلکه چهار سال پس از جدایی از نظام نوشته است. امر دیگری که این کتاب را کاملاً متفاوت می‌­سازد دسترسی­‌هایی است که خدام به اسناد محرمانه کشور و صورت­جلسه دیدارهای سیاسی و امنیتی سوری‌­ها با طرف­‌های خارجی( از جمله با ایرانی­‌ها، عراقی­‌ها، سعودی‌­ها، کویتی­‌ها و…) داشته است و به ­نظر می­‌رسد بعد از جدایی از نظام و خروج از سوریه، رونوشتی از این اسناد را با خود به فرانسه برده باشد. بخش زیادی از صفحات کتاب حاضر را، صورت­جلسات دیدارهای او با طرف­‌های ایرانی (یا دیگر طرف­‌های منطقه‌­ای) و همچنین صورت­جلسات برخی دیدارهای مهم مسؤولان دیگر سوری با مسؤولین کشورهای دیگر تشکیل می­‌دهد.

این کتاب در ۶۵۳ صفحه در سال ۱۴۰۲ با شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۱۶۰ هزار تومان توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه