تازه های کتابدنیای کتابمعرفی کتاب

«هَزاران پارسی در سرزمین هزار ایزد» منتشر شد

کتاب «هَزاران پارسی در سرزمین هزار ایزد» نوشته محمدرضا بیرنگ و کمال شفیعی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «هَزاران پارسی در سرزمین هزار ایزد» نوشته محمدرضا بیرنگ و کمال شفیعی به تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب به بررسی محتوای سبک هندی با تکیه بر زندگی و شعر چهار شاعر نابخت‌یار در عصر صفوی می‌پردازد.

کتاب «هَزاران پارسی در سرزمین هزار ایزد» با نگاهی آکادمیک نوشته شده و از هزار شاعر در متن آن نام برده شده است و تاریخ ادبیات را در سه قالبِ ادبیات ملی، منطقه غرب و شاعران اسدآباد که چهارمیر بوده‌اند، بررسی می‌کند.

کتاب از دو بخش تشکیل شده:

بخش اول با عنوان «داستان کاروان کوچ» و با سرفصل‌های «کوتاه و مختصر از ادبیات»، «جایگاه صفویه در نظام سیاسی ایران»، «تکثر ادبی»، «کشمیر یا ایران صغیر» اطلاعات جامعی از ادبیات در دوران صفویه به دست مخاطب می‌دهد.

بخش دوم با عنوان «چهارمیر در اقلیم کشمیر» به چهار شاعر نابخت‌یار اهل اسدآباد «میرالهی اسدآبادی»، «میرزا عبدالغنی اسدآبادی»، «میرمغیث‌الدین محوی» و «میرجلال‌الدین» می‌پردازد که مزار همگی در هندوستان است. در پایان کتاب هم اعلام و کتاب‌نامه جای گرفته است.

به گفته کمال شفیعی یکی از مؤلفان این اثر، کلمه «هَزاران» به معنای پرندگان خوش‌آواز و «سرزمین هزار ایزد» به معنای سرزمین هزار خداست. در واقع سرزمین هزار ایزد کنایه‌ای از سرزمین هند است.

این کتاب با ۵۹۲ صفحه، شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۳۴۵ هزار تومان عرضه شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه